Členové projektu CZ-SK SOUTH LIFE připravili louku u Opolence na zimu

Vrátit hořeček na české louky – jeden z cílů našeho projektu CZ-SK SOUTH LIFE. Na fotografiích je Opolenec – jedna z evropsky významných lokalit, o kterou se staráme. Opolenec leží mezi Čkyní a Vimperkem.

Louka se během října musela „učesat“, aby se hořečku dařilo, k tomu slouží nářadí s kartáčovým nástavcem, které vyčesává stařinu a mech. Tímto způsobem se šetrně naruší půdní povrch, aby následující rok lépe vzcházela semena, která to lehké narušování potřebují k životu.

Péče nespočívá jen v pravidelném česání. Pozemek se může kosit jen brzy zjara, obvykle do konce května. Následně si lokalita žije svým životem aniž by se o ní člověk staral, rostlina vykvete, uschne a potom se může kosit znovu až po uzrání semínek, ke kterému dochází ve druhé polovině října.

Ty rostliny, které ještě neodkvetly zůstanou, ty se sekat nesmí. Na louce tak tvoří zajímavé hořečkové ostrůvky. Lokalit, kde se tento druh hořečku vyskytuje, je v republice celkem sedmdesát. Na Šumavě a v Pošumaví se jich nachází nejvíc.

Tyto populace hořečků zůstávají na malých loukách, které nebyly v 50. letech zajímavé, aby se zcelily do nějakých velkých bloků. Zároveň rostliny zůstaly na loukách, které sloužily jako záhumenky. Projekt Jihočeského kraje na záchranu hořečku potrvá až do roku 2024. Odborníci v jeho rámci hledají způsob, jak tuto kriticky ohroženou rostlinu na daných lokalitách co nejdéle udržet a rozmnožit.

Další aktuality k projektu jsou k dispozici na webové stránce.