Oblasti podpory
Pomocí grantů jsou financovány standardní (dříve tradiční) typy projektů: projekty využívající osvědčené postupy, demonstrační projekty, pilotní projekty, informační projekty, nebo další typy projektů: integrované projekty a přípravné projekty.
Struktura programu LIFE
Program LIFE je strukturován do dvou oblastí – životní prostředí a opatření v oblasti klimatu – a čtyř podprogramů:
1. Oblast Životní prostředí zahrnuje:
a)podprogram „Příroda a biologická rozmanitost“
Podprogram Příroda a biologická rozmanitost se zaměřuje na ochranu a obnovu přírody a na zastavení a zvrácení ztráty biologické rozmanitosti. Financovány jsou projekty týkající se ochrany přírody, zejména v oblasti biodiverzity, přírodních stanovišť a prioritních druhů.
b) podprogram „Oběhové hospodářství a kvalita života“
Podprogram Oběhové hospodářství a kvalita života si klade za cíl usnadnit přechod k udržitelnému, energeticky účinnému hospodářství bez toxických látek, které bude odolné vůči změně klimatu. Dále cílí na ochranu, obnovu a zlepšení kvality životního prostředí, a to buď prostřednictvím přímých zásahů nebo podporou integrace těchto cílů do jiných politik.
2. Oblast Opatření v oblasti klimatu zahrnuje:
a) podprogram „Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně“
Podprogram Klima přispěje k posunu směrem k udržitelné, energeticky účinné, na obnovitelné energii založené, klimaticky neutrální a odolné ekonomice, čímž napomůže udržitelnému rozvoji.
b) podprogram „Přechod na čistou energii“
Cílem podprogramu bude usnadnit transformaci na energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, prostřednictvím financování koordinačních a podpůrných akcí v celé Evropě. Tyto akce mají za cíl odstranit překážky na trhu, které brání socioekonomickému přechodu k udržitelné energii, a zpravidla zapojují řadu malých a středních subjektů, četné subjekty včetně místních a regionálních orgánů veřejné správy a neziskových organizací a spotřebitele.
V rámci programu LIFE poskytnuty různé typy grantů na akce:
Tyto projekty představují tradiční projekty programu LIFE, jejichž cílem je:
- vyvíjet, předvádět a podporovat inovativní techniky, metody a přístupy
- přispět k vybudování znalostní základny a uplatňování osvědčených postupů
- podporovat vypracování, provádění, sledování a vymáhání příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti životního prostředí, mimo jiné zlepšením správy na všech úrovních, zejména prostřednictvím posílení kapacit veřejných a soukromých subjektů a zapojení občanské společnosti,
- podnítit rozsáhlé zavádění úspěšných technických a koncepčních řešení k provádění příslušných právních předpisů a politik Unie prostřednictvím replikace výsledků, začlenění souvisejících cílů do dalších politik a postupů veřejného a soukromého sektoru, mobilizace investic a zlepšení přístupu k financování
Strategické projekty na ochranu přírody
Strategické projekty na ochranu přírody podporují dosažení cílů Unie v oblasti ochrany přírody a biologické rozmanitosti prováděním soudržných akčních programů v členských státech s cílem začlenit tyto cíle a priority do dalších politik a finančních nástrojů, mimo jiné prostřednictvím koordinovaného provádění akčních programů, které stanoví priority financování, zřízených podle směrnice 92/43/EHS.
Strategické integrované projekty
Tyto projekty podporují provádění na regionální, multiregionální, celostátní nebo nadnárodní úrovni akčních plánů nebo strategií v oblasti životního prostředí nebo klimatu vypracovaných orgány členských států a vyžadovaných zvláštními unijními právními předpisy a politikou Unie v oblasti životního prostředí a klimatu nebo příslušnými unijními právními předpisy a politikou Unie v oblasti energetiky a zároveň zajišťují zapojení zúčastněných subjektů a podporují koordinaci alespoň jednoho dalšího unijního, vnitrostátního nebo soukromého zdroje financování a jeho využití.
3. Projekty technické pomoci
Projekty, které podporují rozvoj kapacit pro účast ve standardních akčních projektech, přípravu strategických projektů a strategických integrovaných projektů, přípravu na přístup k dalším finančním nástrojům Unie nebo jiná opatření nezbytná pro přípravu rozšiřování nebo replikace výsledků jiných projektů financovaných z programu LIFE, jeho předchůdců nebo jiných programů Unie s ohledem na plnění cílů programu LIFE stanovených v článku 3; tyto projekty mohou rovněž zahrnovat budování kapacit souvisejících s činností orgánů členských států pro účinnou účast v programu LIFE.
Projekty technické pomoci mohou zahrnovat tyto činnosti:
a) účast na standardních akčních projektech a přípravu SNAP a SIP (TA-PP),
- Míra spolufinancování maximálně 60 %, maximální příspěvek z programu LIFE 70 000 EUR.
- Maximální doba trvání všech projektů TA je 5 let.
b) přípravu na usnadnění rozšíření a replikace výsledků z jiných projektů financovaných z programu LIFE, programů, které mu předcházely, nebo jiných programů Unie a přípravu na přístup k ostatním finančním nástrojům Unie (TA-R),
c) budování kapacit orgánů členských států s nízkou účastí na programu LIFE s cílem zlepšit služby vnitrostátních kontaktních míst v celé Unii a zvýšit celkovou kvalitu předkládaných návrhů (TA-CAP).
ad b) Technická pomoc pro replikaci programu LIFE (TA-R)
Příprava na usnadnění rozšiřování a replikace výsledků jiných projektů financovaných z programu LIFE, jeho předchůdců nebo jiných programů financování EU.
Pro výzvu LIFE23 platí pouze návrhy v oblasti „Životní prostředí“ (tj. v oblasti „Příroda a biologická rozmanitost“ a „Oběhové hospodářství a kvalita životního prostředí“).
Projekty TA-R by mohly potřebné činnosti spolufinancovat:
1. připravit nebo odstranit překážky bránící rozšíření a/nebo replikaci výsledků předchozích projektů LIFE nebo jiných programů Unie, pokud přispívají k dosažení cílů programu LIFE.
2. k usnadnění přístupu akce přispívající k cílům programu LIFE k jiným finančním nástrojům.
- Spolufinancování ve výši 60 %
- Rozpočet výzvy 6,5 milionu EUR
- Zahájení v dubnu 2023
- Lhůta pro podání žádostí: 27. července 2023
- Podpis grantové dohody: předpokládá se přibližně v únoru a březnu 2024.
4. Ostatní akce
Komise určila některé specifické potřeby, které je třeba řešit prostřednictvím „Ostatních akcí“. Tyto akce mohou zahrnovat:
- koordinační a podpůrné akce (CSA) pro přechod na obnovitelnou energii a zvýšenou energetickou účinnost
- malý grantový nástroj pro biologickou rozmanitost (BEST).
- projekty vyvinuté v rámci spolupráce se znalostními a inovačními společenstvími (KIC) Evropského inovačního a technologického institutu
- granty na akce pro organizace uvedené v příloze I nařízení o programu LIFE
- další projekty sledující legislativní a politické priority Unie, které by mohly být jednou za rok stanoveny na základě konzultace s členskými státy,
- další specifické projekty financované podle článku 195 finančního nařízení za účelem podpory politik EU týkajících se oblastí životního prostředí a klimatu, které budou určeny během provádění tohoto pracovního programu.
Koordinační a podpůrné akce (CSA) pro přechod na obnovitelnou energii a zvýšenou energetickou účinnost
CSA jsou standardním typem grantu pro podprogram CET.
Odstraňování překážek na trhu při přechodu na čistou energii prostřednictvím budování kapacit, šíření informací a znalostí a zvyšování povědomí.
Politicky orientovaná, normativní témata výzev
– předem pevně vymezený rozsah návrhu;
– zapojení více zúčastněných stran a velkých nadnárodních konsorcií;
– výsledky ověřené na úrovni EU, které se promítnou do tvorby politik EU;
Spolufinancování v maximální výši 95 %.
Obvyklá doba trvání projektů od 18 do 36 měsíců.
Žádné náklady na infrastrukturu, hlavně mzdové náklady.