Pomocí grantů jsou financovány standardní (dříve tradiční) typy projektů: projekty využívající osvědčené postupy, demonstrační projekty, pilotní projekty, informační projekty, nebo další typy projektů: integrované projekty a přípravné projekty.

 

Zaměření standardních akčních projektů

Standardní projekty musí být v souladu s jednou nebo více tematickými prioritami, které jsou stanoveny v rámci dvou oblastí jednotlivých podprogramů:

1) oblast „Životní prostředí„, která zahrnuje:

  • a) podprogram „Příroda a biologická rozmanitost“;
  • b) podprogram „Oběhové hospodářství a kvalita života“.

2) oblast „Opatření v oblasti klimatu„, která zahrnuje:

  • a) podprogram „Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně“;
  • b) podprogram „Přechod na čistou energii“.

 

Typy standardních akčních projektů

Aby byly standardní projekty způsobilé pro kofinancování, musí vykazovat následující znaky:

  • Projekty pro osvědčené postupy / dobré praxe (best practice) uplatňují vhodné, ekonomické a nejmodernější techniky, metody a přístupy zohledňující specifický kontext projektu.
  • Demonstrační projekty uvádějí do praxe, testují, vyhodnocují a šíří akce, metodiky nebo přístupy, které jsou nové nebo neznámé v daném kontextu projektu, například v kontextu geografickém, ekologickém, socioekonomickém, a které by bylo možné uplatnit někde jinde za podobných okolností.
  • Pilotní projekty uplatňují techniku nebo metodu, která nebyla nikdy a nikde uplatněna ani testována, nabízí potenciální výhody související se životním prostředím nebo klimatem v porovnání s aktuálním osvědčeným postupem a lze ji následně uplatnit ve větším měřítku v podobných situacích.

 

Klíč k úspěchu ve standardních akčních projektech LIFE: Prioritní témata

V rámci obou oblastí jsou stanovena tzv. prioritní témata. Prioritní témata platí po celé období 2021-2024 a můžete si je stáhnout v sekci Dokumenty ke stažení. Další informace naleznete na webových stránkách CINEA.

 

Cíle standardních akčních projektů

Tyto projekty představují tradiční projekty programu LIFE, jejichž cílem je:

  • vyvíjet, předvádět a podporovat inovativní techniky, metody a přístupy,
  • přispět k vybudování znalostní základny a uplatňování osvědčených postupů,
  • podporovat vypracování, provádění, sledování a vymáhání příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti životního prostředí, mimo jiné zlepšením správy na všech úrovních, zejména prostřednictvím posílení kapacit veřejných a soukromých subjektů a zapojení občanské společnosti,
  • podnítit rozsáhlé zavádění úspěšných technických a koncepčních řešení k provádění příslušných právních předpisů a politik Unie prostřednictvím replikace výsledků, začlenění souvisejících cílů do dalších politik a postupů veřejného a soukromého sektoru, mobilizace investic a zlepšení přístupu k financování (ustanovení čl. 2 odst. 4 a čl. 3 odst. 2 nařízení o programu LIFE).

Orientační částka přidělená na standardní akční projekty na období 2021–2024 činí 1 999 miliard EUR, z čehož 13 milionů EUR bude předběžně přiděleno na projekty v rámci iniciativy Nový evropský Bauhaus. V souladu s čl. 18 odst. 4 nařízení o programu LIFE by nevyužité finanční prostředky z určité výzvy k podávání návrhů mohly být přerozděleny mezi různé druhy akcí v rámci stejné oblasti.

 

Financování

Podpora od Evropské komise

Míra spolufinancování standardních akčních projektů ze strany Evropské komise:

a) podprogram „Příroda a biologická rozmanitost“ – maximálně 60 % s výjimkou:

  • 67 % u projektů zaměřených na prioritní i neprioritní stanoviště a/nebo druhy,
  • 75 % pro projekty zaměřené výhradně na prioritní stanoviště a/nebo druhy,

b) podprogram „Oběhové hospodářství a kvalita života“ – maximálně 60 %,

c) podprogram „Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně“ – maximálně 60 %,

d) podprogram „Přechod na čistou energii“ – maximálně 95 %.

 

Národní podpora

  • Hlavní žadatel může získat podporu udělenou v rámci Národní výzvy programu LIFE, která činí 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu a zároveň nesmí přesáhnout 25 mil. Kč na jeden projekt.
  • Hlavní žadatel může také získat podporu na přípravu projektové dokumentace. Za předložení konceptu může získat 40 000 Kč, v případě zpracování mimořádně kvalitního konceptu 80 000 Kč. Pokud bude žádost úspěšná v Evropské výzvě, daná částka se zvyšuje o 200 000 Kč.
  • Žádat o podporu může i partner projektu. Výše podpory udělené v rámci této výzvy činí 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu připadajících na partnera a zároveň ne více než 2 mil. Kč na jednoho partnera.

 

Období způsobilosti

Maximální období způsobilosti pro standardní akční projekty je 10 let. Toto období je odůvodněné s přihlédnutím ke složitosti některých projektů a skutečnosti, že v případě nepředvídaných událostí (např. extrémní povětrnostní podmínky) může být požadováno prodloužení.

 

Příklady projektů:

LIFE Adapt Brdy – Adaptace lesů v Brdské vrchovině na změnu klimatu

LIFE DoubleDecker – BUILD UP Skills – restart národních platforem a plánů

LIFE SouthMoravia – Ochrana prioritních stanovišť travních porostů Jihomoravského kraje

LIFEPOPWAT – Inovativní technologie založená na vybudovaných mokřadech pro čištění vod kontaminovaných  pesticidy

 

Více informací zde:

Typy grantů poskytovaných v rámci programu LIFE

Databáze úspěšných projektů LIFE

Další zdroj informací