Přechod na čistou energii

Cílem podprogramu bude usnadnit transformaci na energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, prostřednictvím financování koordinačních a podpůrných akcí v celé Evropě. Tyto akce mají za cíl odstranit překážky na trhu, které brání socioekonomickému přechodu k udržitelné energii, a zpravidla zapojují řadu malých a středních subjektů, četné subjekty včetně místních a regionálních orgánů veřejné správy a neziskových organizací a spotřebitele.

Tento podprogram přispěje k provádění akcí souvisejících s energií v rámci Zelené dohody pro Evropu, včetně iniciativy „renovační vlna“ v odvětví stavebnictví, a bude věnovat náležitou pozornost územím, která nejsou napojena na evropské sítě, jako jsou nejvzdálenější regiony EU. Přispěje k plnění cílů spravedlivé transformace tím, že podpoří území a skupiny občanů, na něž měl přechod z fosilních paliv na čistou energii negativní dopad, vybuduje kapacity pro příslušné subjekty a zvýší investice do čisté energie, zejména do energetické účinnosti a místně dostupných, udržitelných, obnovitelných zdrojů energie. Činnosti týkající se technologického rozvoje nebudou do tohoto podprogramu zahrnuty.

 

Cíle podprogramu

  • vyvíjet, předvádět a podporovat inovativní techniky, metody a přístupy za účelem dosažení cílů právních předpisů a politiky Unie v oblasti přechodu na udržitelnou obnovitelnou energii a zvýšenou energetickou účinnost a přispět k vybudování znalostní základny a uplatňování osvědčených postupů,
  • podporovat vypracování, provádění, sledování a vymáhání příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti přechodu na udržitelnou obnovitelnou energii nebo zvýšenou energetickou účinnost, mimo jiné zlepšením správy na všech úrovních, zejména prostřednictvím posílení kapacit veřejných a soukromých subjektů a zapojení občanské společnosti,
  • podnítit rozsáhlé zavádění úspěšných technických a koncepčních řešení k provádění příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti přechodu na udržitelnou obnovitelnou energii nebo zvýšenou energetickou účinnost prostřednictvím replikace výsledků, začlenění souvisejících cílů do dalších politik a postupů veřejného a soukromého sektoru, mobilizace investic a zlepšení přístupu k financování.

Oblasti intervence

V rámci podprogramu LIFE Clean Energy Transition jsou spolufinancovány projekty v následujících pěti oblastech intervence:

  • Vytvoření vnitrostátního, regionálního a místního politického rámce na podporu přechodu na čistou energii:
    • Zvýšit konzistentnost řízení energetické transformace na různých úrovních posílením dialogu s více zúčastněnými stranami a vybudováním kapacity orgánů veřejné správy za účelem dosažení cílů stanovených vnitrostátními plány pro klima a energetiku a/nebo jinými plány a strategiemi (např. plány spravedlivé transformace, dlouhodobé strategie v oblasti renovace, strategie pro elektrifikaci dopravního systému). Podporovat rozvoj a účinné provádění politik v oblasti čisté energie, včetně příslušných právních předpisů Unie týkajících se spotřebitelů výrobků a energie, a to v EU i v třetích zemích. Podporovat akce, které uvádějí do praxe zmocňovací ustanovení zahrnutá v evropských právních předpisech o čisté energii.
  • Urychlení zavádění technologie, digitalizace, nových služeb a obchodních modelů a posílení souvisejících odborných schopností na trhu za účelem přechodu na čistou energii:
    • Podporovat dekarbonizaci budov, odvětví průmyslu a služeb posílením tržního uplatnění inovativních řešení, včetně digitalizace a oběhového designu, v souladu s cílem klimatické neutrality. Urychlit přechod na čistou energii umožněním rozvoje nových služeb s přidanou hodnotou a inovativních obchodních modelů. Zavádění technologií a inovativních řešení je třeba doprovázet opatřeními zaměřenými na odstraňování překážek na trhu, včetně podpory rozvoje a využívání nových dovedností a rámců (označení, certifikáty, technologické a netechnologické normy31, například pro interoperabilitu atd.).
  • Přilákání soukromých financí pro udržitelnou energii:
    • Ke zvýšení investic do udržitelné energie je třeba zajistit různé kapitálové toky, a to zaměřením na nabídku a poptávku po financích a prostřednictvím účinného využívání veřejných prostředků. Činnosti na straně nabídky zahrnují: shromažďování údajů, metodiku a řízení rizik založené na důkazech; harmonizaci vymezení a měření udržitelných investic; rozvoj inovativních finančních mechanismů, produktů, služeb a postupů; standardizaci a sdružování projektů a investic; zjednodušení postupu pro investory; budování kapacit a dialog. Tyto činnosti by měly přispět k vytváření politik a právních předpisů EU v oblasti udržitelných financí.
  • Podpora rozvoje místních a regionálních investičních projektů:
    • Vybudovat kapacitu místních orgánů a soukromých investorů, zejména komunitních kolektivních investorů. Usnadnit dialog s finančním sektorem s cílem zajistit investice do udržitelné energie, mimo jiné do uzpůsobených iniciativ, které přispívají k dosažení spravedlivé společnosti a spravedlivé energetické transformace v regionech EU, které jsou nejvíce závislé na fosilních palivech nebo uhlíkově náročných procesech. Podporovat zadávání veřejných zakázek na práce, dodávky a služby účinně využívající energii a zdroje. Podporovat individuálně přizpůsobené přístupy pro místní subjekty s cílem vypracovat koncepce investic, realizovat organizační inovace a sdružovat projekty. Zlepšit tržní podmínky a vypracovat nabídky nových integrovaných služeb zaměřených na udržitelnou energii v sektoru budov, dopravy, přístavů a malých a středních podniků.
  • Zapojení a posílení postavení občanů v rámci přechodu na čistou energii:
    • Podporovat občany v aktivním zapojení do přechodu na čistou energii, včetně cílené podpory kolektivních akcí, komunitně vedených a občany realizovaných iniciativ a rozvoje nových energetických služeb a sociálních inovací. Posílit spolupráci mezi místními orgány a iniciativami realizovanými občany. Podpořit akce, které přispívají ke zmírnění energetické chudoby. Podpořit energetickou gramotnost a prospěšné chování občanů ve vztahu k udržitelné energii, zejména pokud jde o mladou generaci.

Iniciativy

Program LIFE Clean Energy Transition podporuje řadu iniciativ na podporu zavádění řešení v oblasti energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie:

 

Financování

Na podprogram Přechod na čistou energii je na období 2021–2024 přidělena orientační částka ve výši 527 milionů EUR.

Významná část tohoto rozpočtu bude použita k financování koordinačních a podpůrných akcí v rámci grantů na ostatní akce na období čtyř let, zatímco možnost financovat standardní akční projekty se předpokládá až od roku 2023.

Podpora od Evropské komise

  • výše podpory je maximálně 95 %

Národní podpora

  • Hlavní žadatel může získat podporu udělenou v rámci Národní výzvy programu LIFE, která činí 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu a zároveň nesmí přesáhnout 25 mil. Kč na jeden projekt.
  • Hlavní žadatel může také získat podporu na přípravu projektové dokumentace. Za předložení konceptu může získat 40 000 Kč, v případě zpracování mimořádně kvalitního konceptu 80 000 Kč. Pokud bude žádost úspěšná v Evropské výzvě, daná částka se zvyšuje o 200 000 Kč.
  • Žádat o podporu může i partner projektu. Výše podpory udělené v rámci této výzvy činí 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu připadajících na partnera a zároveň ne více než 2 mil. Kč na jednoho partnera.

 

Příklady projektů:

LIFE DoubleDecker – BUILD UP Skills – restart národních platforem a plánů, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú. (SVN)

LIFE OneStopShop, Centrum pasivního domu, z.s.

 

Více informací zde:

Podmínky EU výzvy – call-fiche_life-2024-CET

Aktualizace energetické politiky (Pierluca MEROLA) – Plenární prezentace (CINEA – info-day 1.6.2023)

LIFE CET: Financial element (Licinia PEREIRA) (CINEA – info-day 1.6.2023)

CET – LIFE INFO DAY (2024)