Národní výzva LIFE 2024 – akutálně ukončená

Záměrem poskytování finančních prostředků z národních zdrojů Ministerstva životního prostředí je motivovat české žadatele k předkládání projektových návrhů a zvýšit čerpání z programu LIFE ve prospěch příjemců z České republiky.

Ministerstvo životního prostředí proto každoročně (již od roku 2015) vyhlašuje národní výzvu k podávání žádostí o národní spolufinancování pro tzv. standardní akční projekty předkládané v rámci dvou oblastí – oblast Životního prostředí a oblast Opatření v oblasti klimatu – unijního programu LIFE. Od roku 2016 přispívá MŽP i na přípravu a zpracování projektových návrhů podávaných do programu LIFE.

Kromě finanční podpory z prostředků EU, které pokrývají 60 – 95 % výdajů projektu, tak mají čeští žadatelé možnost získat finanční prostředky, které zčásti pokryjí jejich vlastní vklad do projektu.

Dne 18. 4. 2024 byla vyhlášena výzva Ministerstva životního prostředí k předkládání žádostí o podporu na přípravu projektové dokumentace a spolufinancování projektů a akcí předkládaných do řádných výzev programu LIFE v roce 2024 a pro projekty schválené v evropské výzvě 2023 v rámci podprogramu Přechod na čistou energii.

 

Celková alokace (pro rok 2024)

V rámci této výzvy lze žádat o podporu:

a) na přípravu projektové dokumentace předkládané v rámci řádné výzvy unijního programu LIFE;
b) na spolufinancování způsobilých výdajů projektů, schválených v rámci řádné výzvy unijního programu LIFE vyhlášené v roce 2023, realizovaných v oblasti „Životní prostředí“ nebo „Opatření v oblasti klimatu“;
c) na spolufinancování způsobilých výdajů partnerů projektů, schválených v rámci řádné výzvy unijního programu LIFE vyhlašované v roce 2023;

d) na spolufinancování způsobilých výdajů projektů schválených v rámci řádné výzvy unijního programu LIFE vyhlášené v roce 2023, realizovaných v podprogramu Přechod na čistou energii.

Alokace pro tuto výzvu činí:
a) v rámci podpory na přípravu projektové dokumentace: 3,0 mil. Kč,
b) v rámci podpory na spolufinancování projektu: 77,0 mil. Kč,
c) v rámci podpory na spolufinancování partnera projektu: 10,0 mil. Kč,

d) v rámci podpory na spolufinacování projektů schválených v rámci řádné výzvy 2023 v podprogramu Přechod na čistou energii: 7,0 mil. Kč.

 

Financování

Národní výzva je určena pro české žadatele v roli koordinujících příjemců a dále pro partnery projektů. Pro rok 2024 platí obecná nejvyšší míra podpory na spolufinancování projektu maximálně 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu a zároveň ne více než 25 mil. Kč na jeden projekt. Dále pro partnery projektů je možná výše podpory maximálně 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu připadajících na partnera a zároveň ne více než 2 mil. Kč na jednoho partnera. Výše podpory udělené v rámci výzvy na přípravu projektové dokumentace činí max. 280 000 Kč. Tato podpora se vztahuje pouze na žadatele v roli koordinujícího příjemce.

Výše podpory udělené v rámci podpory pro projekty schválené v evropské výzvě 2023 v podprogramu Přechod na čistou energii činí max. 5 % z konečných způsobilých výdajů projektu a zároveň ne více než 2 mil. Kč na jeden projekt.

 

Oprávnění žadatelé

Oprávněným žadatelem je každá právnická osoba se sídlem na území České republiky, s právní subjektivitou a identifikačním číslem organizace.

Za oprávněnou osobu, která může žádat o podporu, se považuje:
hlavní žadatel do řádné výzvy unijního programu LIFE, tzv. koordinující příjemce navrhovaného projektu pro realizaci oprávněných aktivit k podpoře;
partner projektu pro realizaci oprávněných aktivit k podpoře.

Každý oprávněný žadatel může podat nejvýše tři žádosti o podporu v rámci této výzvy, bez ohledu na to, zda jsou podávány obě do jednoho podprogramu nebo každá do jiného podprogramu nebo zda je předkladatel v pozici hlavního žadatele či partnera projektu.

 

Průběh výzvy

Výzva je zpravidla vyhlašovaná v dubnu či květnu a její ukončení spadá do období červen/červenec. V uveřejněných podmínkách k výzvě se žadatelé dozví veškeré potřebné informace. Při této příležitosti rovněž pořádáme LIFE INFO DAY, kde účastníky seznámíme nejen se základními informocemi o unijním programu LIFE, jeho výzvách, ale také o výzvě národní a funkci národního kontaktní místa.

Během celého trvání národní výzvy mohou žadatelé využít osobních či online konzultací, zasílat dotazy prostřednictvím e-mailové adresy life@mzp.cz nebo se obracet telefonicky. Nově poskytujeme i možnost zaslat dotaz vyplněním online formuláře.

Do národní výzvy žadatelé zasílají vyplněnou žádost o podporu (předepsaný vzor ke stažení) a koncept svého projektového návrhu (dle předepsaných požadavků – ke stažení). Předložené dokumenty projdou kontrolou z hlediska úplnosti žádosti a konceptu a formální správnosti, dále splnění podmínky oprávněnosti typu žadatele stanovené výzvou. V případě nesrovnalostí obdrží žadatel výzvu k doplnění. Následně jsou dokumenty předány k posouzení odborné stránky, kterou provádí 3 nezávislí hodnotitelé. Hodnotitelé vycházejí z hodnoticích kritérií zveřejněných v rámci textu národní výzvy. Následují hodnoticí panely, kde se hodnotitelé setkají s žadateli, aby jim předali zpětnou vazbu a doporučení pro jejich projektový návrh. Po ukončení hodnoticích panelů zasedá hodnoticí komise, která na základě společného projednání přijatých konceptů vytvoří seznam projektů doporučených k udělení podpory na spolufinancování a projektové přípravy. Seznam doporučených projektů k podpoře je posléze předložen vrchnímu řediteli sekce ekonomiky životního prostředí MŽP ke schválení.

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že bude národní výzva vyhlašována každý rok.

Další informace jsou k dispozici na https://www.mzp.cz/cz/vyzva_life.