Příroda a biologická rozmanitost
Podprogram Příroda a biologická rozmanitost se zaměřuje na ochranu a obnovu přírody a na zastavení a zvrácení ztráty biologické rozmanitosti. Financovány jsou projekty týkající se ochrany přírody, zejména v oblasti biodiverzity, přírodních stanovišť a prioritních druhů. Podpořeny budou projekty, které přispějí k implementaci směrnic EU o ptácích a stanovištích, nařízení IAS a zejména k rozvoji a správě sítě Natura 2000. Tyto projekty podpoří dosažení cílů Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, které jsou součástí Zelené dohody pro Evropu.
Cíle podprogramu
V souladu se specifickými cíli programu stanovenými v čl. 3 odst. 2 nařízení o programu LIFE bude cílem podprogramu „Příroda a biologická rozmanitost“:
- vyvíjet, předvádět, podporovat inovativní techniky, metody a přístupy a stimulovat jejich šíření (včetně řešení inspirovaných přírodou a ekosystémových přístupů) za účelem dosažení cílů stanovených právními předpisy a politikou Unie v oblasti životního prostředí a biologické rozmanitosti či s touto oblastí souvisejících a přispět k vybudování znalostní základny a uplatňování osvědčených postupů, mimo jiné prostřednictvím podpory sítě Natura 2000,
- podporovat vypracování, provádění, sledování a vymáhání příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti či souvisejících s oblastí životního prostředí a biologické rozmanitosti, mimo jiné zlepšením správy na všech úrovních, zejména prostřednictvím posílení kapacit veřejných a soukromých subjektů a zapojení občanské společnosti, přičemž je rovněž třeba věnovat náležitou pozornost případným příspěvkům poskytnutým v rámci občanské vědy6,
- podnítit rozsáhlé zavádění úspěšných řešení/přístupů k provádění příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti životního prostředí a biologické rozmanitosti prostřednictvím replikace výsledků, začlenění souvisejících cílů do dalších politik a postupů veřejného a soukromého sektoru, mobilizace investic a zlepšení přístupu k financování.
Program LIFE od roku 1992 představuje klíčový nástroj na podporu provádění směrnic o ptácích a o přírodních stanovištích, který přispěl k vytvoření sítě Natura 2000 a v některých případech byl pro její vytvoření rozhodující.
Kontrola účelnosti směrnic o ochraně přírody, Akční plán pro přírodu, lidi a hospodářství, jakož i strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 zdůrazňují nezbytnost navýšení finančních prostředků na ochranu přírody a biologické rozmanitosti.
Podprogram a cíle Evropské unie
Podprogram Příroda a biologická rozmanitost přispěje k dosažení cílů Evropské unie týkajících se ochrany, zachování a obnovy přírodního kapitálu Unie, jejž představují její mořské, sladkovodní a suchozemské ekosystémy, jak jsou uvedeny v Úmluvě o biologické rozmanitosti a v Bernské úmluvě.
Tento podprogram zejména přispěje k dosažení cílů strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, směrnic EU o ptácích a přírodních stanovištích, nařízení o invazivních nepůvodních druzích, jakož i příslušných cílů stanovených rámcovou směrnicí o strategii pro mořské prostředí, rámcovou směrnicí o vodě a evropskou strategií pro nejvzdálenější regiony.
Financování
Na podprogram Příroda a biologická rozmanitost je na období 2021–2024 přidělena orientační částka ve výši 1 103,5 miliardy EUR.
Podpora od Evropské komise
- výše podpory je maximálně 60 %
Žadatel může získat i vyšší míru podpory, pokud splní jednu z následujících podmínek:
- projekt je zaměřený výhradně na prioritní stanoviště a druhy (výše podpory 75 %)
- více informací o prioritních stanovištích a druzích lze najít na v dokumentu Podmínky EU výzvy – call-fiche_life-2024-sap-NAT
- projekt je zaměřený na prioritní a neprioritní stanoviště a druhy (výše podpory 67 %)
- projekt se zaměřuje na obojí, ale většina jeho aktivit musí být navržena tak, aby se přímo zaměřovala na prioritní druhy a stanoviště
Národní podpora
- Hlavní žadatel může získat podporu udělenou v rámci Národní výzvy programu LIFE, která činí 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu a zároveň nesmí přesáhnout 25 mil. Kč na jeden projekt.
- Hlavní žadatel může také získat podporu na přípravu projektové dokumentace. Za předložení konceptu může získat 40 000 Kč, v případě zpracování mimořádně kvalitního konceptu 80 000 Kč. Pokud bude žádost úspěšná v Evropské výzvě, daná částka se zvyšuje o 200 000 Kč.
Žádat o podporu může i partner projektu. Výše podpory udělené v rámci této výzvy činí max. 25 % z konečných způsobilých výdajů projektu připadajících na partnera a zároveň ne více než 2 mil. Kč na jednoho partnera.
Podporované druhy akcí
Podprogram pro přírodu a biologickou rozmanitost bude prováděn především prostřednictvím těchto druhů akcí:
- pokračování tradičního přístupu zdola nahoru, který je zaměřen na provádění praktických a účinných opatření pro zlepšení ochrany druhů a stanovišť, zdraví ekosystémů a souvisejících služeb prostřednictvím spolufinancování standardních akčních projektů (SAP, viz oddíl 4.1.1). Všechny standardní akční projekty by měly být koncipovány tak, aby přímým výsledkem jejich provádění bylo dosažení hmatatelných zlepšení pro druhy, stanoviště a ekosystémy a související služby, jež budou stanovena na základě konkrétních a měřitelných (SMART) cílů.
- pokračování integrovaného přístupu podporujícího plné provedení vnitrostátních nebo regionálních akčních programů, které stanoví priority financování (PAF), a dalších nástrojů EU pro plánování v oblasti politiky na ochranu biologické rozmanitosti prostřednictvím strategických projektů na ochranu přírody (SNAP, viz oddíl 4.1.2.). Strategické projekty na ochranu přírody zahrnují opatření zaměřená na budování kapacit a začleňování, mimo jiné prostřednictvím mobilizace dalších finančních zdrojů na ochranu přírody a biologické rozmanitosti. Strategické projekty na ochranu přírody mohou rovněž zahrnovat konkrétní ochranná opatření, zejména v případě, že tato opatření nelze podporovat prostřednictvím mobilizace dodatečných finančních zdrojů z jiných programů financování EU (viz oddíl 4.1.2 o SNAP);
- strukturovaný přístup na podporu provádění konkrétních politických priorit prostřednictvím zvláštních výzev v rámci „Ostatních akcí“ (viz oddíl 4.1.4);
- projekty technické pomoci vymezené v oddílu 4.1.3.
Výše uvedené druhy akcí mohou zahrnovat:
1) opatření na prosazování a podporu ochrany a obnovy jednotlivých území („prostor pro přírodu“);
2) další specifická opatření zaměřená na druhy („zachování našich druhů“);
3) řízení, jehož cílem je podpora změny chování a/nebo změny postupů, hospodaření s pozemky, půdou a vodou, i v mořských oblastech, jakož i ochrana přírodních zdrojů, mimo jiné podporou provádění strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a nadcházející evropské strategie v oblasti lesnictví za účelem začlenění cílů v oblasti biologické rozmanitosti v příslušných odvětvích, vybudování kapacity na všech úrovních a zlepšení znalostní základny pro přírodu a biologickou rozmanitost, mimo jiné pro účely monitorování, vykazování a podávání zpráv, posouzení a hodnocení ex post;
4) zajištění dodržování právních předpisů v oblasti životního prostředí a přístupu ke spravedlnosti.
Cílem výše uvedených akcí bude mimo jiné provádění směrnice EU o ochraně ptáků a přírodních stanovišť a nařízení o invazivních nepůvodních druzích, zvrácení úbytku opylovačů, obnova poškozených ekosystémů a ekosystémů bohatých na uhlík a zlepšení zdraví a odolnosti lesů.
Příklady projektů
Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy – Česká republika
Ochrana biotopů a ptáků – Slovensko
Více informací zde:
Podmínky EU výzvy – call-fiche_life-2024-sap-NAT
Víceletý pracovní program LIFE 2021-2024 (v češtině)
List of Priority Topics for 2021-2024 (v angličtině)
NAT/BIO – LIFE INFO day (2024)