LIFE – program pro lepší život
Koncem 80. let 20. století rychle rostlo povědomí veřejnosti o environmentálních hrozbách. Rozsáhlé ekologické katastrofy, jako byla například černobylská havárie, zaměřily pozornost na potřebu vyšší úrovně ochrany životního prostředí. Problémy jako ozonová díra nad póly a globální oteplování podnítily zrychlení tvorby evropské politiky životního prostředí a budování institucí.
Činnost EU v oblasti životního prostředí však lze vysledovat ještě dříve. Finanční pomoc EU na ochranu přírody byla poprvé poskytnuta počátkem 80. let 20. století v návaznosti na iniciativy ze 70. let. Od roku 1972 byla přijímána opatření k omezení znečištění a zlepšení nakládání s odpady. V roce 1979 byla přijata směrnice o ptácích, kterou organizace Birdlife International označila za „jeden z nejrozumnějších právních předpisů na ochranu ptáků na světě“. Směrnice požadovala spolufinancování správy zvláště chráněných území určených k ochraně ptáků.
Finanční nástroj pro životní prostředí neboli L’Instrument Financier pour l’Environnement (LIFE) začal fungovat díky podpoře Evropského parlamentu. Ve své první fázi (LIFE I: 1992-1995) měl program rozpočet 400 milionů ECU a tyto peníze pomohly financovat 731 projektů v oblasti životního prostředí.
V průběhu 90. let LIFE pomáhal vytvářet soupisy potenciálních lokalit Natura 2000, čímž vytvořil neproniknutelné spojení mezi ním a sítí Natura 2000, která chrání nejohroženější stanoviště a druhy v celé Evropě.
Program LIFE hrál klíčovou roli při přípravě plánů péče o lokality Natura 2000. Finanční prostředky byly použity na vytvoření systému pro navrhování a přijímání plánů péče. Francie hrála klíčovou roli při vývoji „document d’objectifs“ (DOCOB), který je vzorem pro plánování managementu lokalit a používá se dodnes. V rámci mnoha projektů LIFE byly od té doby vypracovány tisíce takových plánů řízení. Také zvláštní část nazvaná „LIFE TCY – Třetí země“ zvýšila povědomí o otázkách životního prostředí ve třetích zemích.
Program LIFE, finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu, pomohl od roku 1992 financovat a realizovat více než 5 500 úspěšných projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou. které stoprocentně naplňují hlavní cíl programu – přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu a současně přispět k zastavení a úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.
Od 1. dubna 2021 je program LIFE řízen Evropskou výkonnou agenturou pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA). V současné době probíhá v Evropě více než tisíc projektů. Evropská komise na ně vyčlenila pro období 2021 až 2027 5,45 miliard euro. Oproti předcházejícímu období jde o šedesátiprocentní navýšení finančních prostředků. Zároveň byl program LIFE rozšířen o pilíř Přechod k čisté energii. Podpora projektů je tak směrována do čtyř podprogramů: Příroda a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně a Přechod na čistou energii.
Cíle programu LIFE
Cílem programu LIFE je pomoci Evropské unii dosáhnout jejích evropských ambicí v oblasti klimatu a životního prostředí:
- Přeměnit EU ve spravedlivou a prosperující společnost s moderním, konkurenceschopným hospodářstvím účinně využívajícím zdroje, v němž budou v roce 2050 nulové čisté emise a v němž bude hospodářský růst oddělen od využívání zdrojů.
- Chránit, zachovávat a zlepšovat přírodu na celém kontinentu.
- Chránit zdraví a blahobyt občanů před dopady na životní prostředí a klima.
Specifické cíle programu LIFE
Program LIFE má tyto specifické cíle:
a) vyvíjet, předvádět a podporovat inovativní techniky, metody a přístupy za účelem dosažení cílů právních předpisů a politiky Unie v oblasti životního prostředí, včetně ochrany přírody a biologické rozmanitosti, a opatření v oblasti klimatu, včetně přechodu na energii z obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti, a přispět k vybudování znalostní základny a uplatňování osvědčených postupů, zejména týkajících se ochrany přírody a biologické rozmanitosti, mimo jiné prostřednictvím podpory sítě Natura 2000;
b) podporovat vypracování, provádění, sledování a vymáhání příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti životního prostředí, včetně ochrany přírody a biologické rozmanitosti, nebo opatření v oblasti klimatu a přechodu na energii z obnovitelných zdrojů nebo zvýšení energetické účinnosti, mimo jiné zlepšením správy na všech úrovních, zejména prostřednictvím posílení kapacit veřejných a soukromých subjektů a zapojení občanské společnosti;
c) působit jako katalyzátor rozsáhlého zavádění úspěšných technických a koncepčních řešení k provádění příslušných právních předpisů a politik Unie v oblasti životního prostředí, včetně ochrany přírody a biologické rozmanitosti, a opatření v oblasti klimatu a přechodu na energii z obnovitelných zdrojů nebo zvýšení energetické účinnosti prostřednictvím replikace výsledků, začlenění souvisejících cílů do dalších politik a postupů veřejného a soukromého sektoru, mobilizace investic a zlepšení přístupu k financování.
Struktura programu
Program LIFE má tuto strukturu:
1. oblast „Životní prostředí„, která zahrnuje:
a) podprogram „Příroda a biologická rozmanitost“;
b) podprogram „Oběhové hospodářství a kvalita života“;
2. oblast „Opatření v oblasti klimatu„, která zahrnuje:
a) podprogram „Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně“;
b) podprogram „Přechod na čistou energii“.
Způsobilí žadatelé
Způsobilé jsou tyto subjekty:
a) právní subjekty usazené v jedné z těchto zemí nebo na jednom z těchto území:
• členský stát nebo zámořská země nebo území s ním spojené,
• třetí země přidružená k programu LIFE,
• jiné třetí země uvedené ve víceletém pracovním programu podle článku 18 za podmínek uvedených v odstavcích 4 a 5 tohoto článku;
b) jakýkoli právní subjekt založený podle práva Unie nebo jakákoli mezinárodní organizace.
Fyzické osoby nejsou způsobilé.
Právní subjekty usazené ve třetí zemi, která není přidružena k programu LIFE, jsou ve výjimečných případech způsobilé k účasti, pokud je to nezbytné pro dosažení cílů dané akce, aby se zajistila účinnost intervencí uskutečněných v Unii.
Právní subjekty usazené ve třetí zemi, která není přidružena k programu LIFE, nesou zpravidla náklady své účasti.
Podpora programu LIFE v ČR
Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky miliónů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.
V současnosti jsou české subjekty v pozici hlavního koordinátora nebo partnera v konsorciu zapojeni do více než 61 projektů, včetně 5 integrovaných projektů. V realizaci je 15 projektů s finančním příspěvkem z národních zdrojů.
V ČR jsou zastoupeni úspěšní žadatelé ze všech skupin, tzn. veřejné správy, orgánů ochrany přírody, akademické a vědecké sféry, soukromých podnikatelských subjektů a neziskových organizací. Přičemž mezi hlavními příjemci v posledních letech bylo více subjektů z řad neziskových organizací, orgánů ochrany přírody a akademické sféry. Naopak mezi partnery českých a zahraničních projektů schválených v letech 2015-2021 výrazně převažují neziskové organizace a soukromé subjekty, v menší míře pak instituce akademické a vědecké sféry.
Národní kontaktní místo programu LIFE v ČR
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se snaží české žadatele v programu LIFE dlouhodobě podporovat prostřednictvím národního kontaktního místa pro program LIFE, které nabízí informační, konzultační a finanční pomoc.
Pracovníci národního kontaktního místa LIFE pořádají informační semináře a prezentace, poskytují osobní konzultace k projektovým záměrům a poradenství k výkladu pravidel programu a požadavků na zpracování žádostí a administrují národní výzvu na podporu spolufinancování výdajů projektu.