Environmentální problém: Spalování fosilních paliv pro výrobu energie a dopravu je hlavním zdrojem emisí CO2. Biopaliva, jako je bioetanol a bionafta, mají oproti tradičním fosilním palivům měřitelné výhody v oblasti emisí skleníkových plynů, protože během výrobního cyklu způsobují méně škodlivých emisí.
Projekt LIFE Biomass C+ vyvinul nový způsob výroby udržitelného biopaliva. Místo půdy ale využil stávající a nedostatečně využívanou infrastrukturu a vodní zdroje. Projektový tým v kanálech, rybnících a lagunách, tedy ve vodních plochách, které obsahovaly odpadní vody z různých průmyslových podniků a farem, pěstoval vodní rostlinu zvanou jižní ocún.
Tým použil k pěstování rostlin inovativní zelenou technologii: zelené plovoucí filtry. Tyto filtry produkují méně emisí CO 2, než pěstování tradičních palivových plodin, jako je pšenice nebo kukuřice. Zlepšují kvalitu vody, protože absorbují těžké kovy a další znečišťující látky. Filtrační proces také zvyšuje biologickou rozmanitost. Rostliny nejsou určeny k lidské spotřebě, takže nekonkurují potravinářským plodinám.
Kořeny a oddenky rostlin, které byly vypěstovány v Řecku a Španělsku, byly úspěšně přeměněny na bioetanol, u kterého byla zjištěna vysoká čistota a splnění evropských norem.
Vyvinuli jsme čistou a spolehlivou metodu výroby biopaliva bez využití zemědělské půdy. Výsledná biomasa je surovinou bohatou na škrob,‘ říká koordinátor projektu LIFE Biomass C+ Panagiotis Grammelis. Dlouhodobým plánem je rozšířit technologii tak, aby mohla být testována i v dalších vodních nádržích v EU.
Cíle: Cílem programu LIFE Biomasa C+ je prokázat zlepšení strategií zmírňování dopadů na klima prostřednictvím výroby udržitelných biopaliv. Projekt bude využívat stávající a nedostatečně využívanou infrastrukturu a vodní zdroje (tj. zavlažovací kanály, rybníky, jezera, říční ramena) k produkci biomasy s nulovými vstupy a vysokým obsahem škrobu, která bude následně přeměněna na bioetanol a posléze na biopalivo. Za tímto účelem projekt navrhuje inovativní ekologickou technologii zelených plovoucích filtrů (Green Floating Filters – GFF), v rámci které budou v několika vodních nádržích pěstovány vodní makrofyty (Typha domingensis).
Specifické cíle projektu:
- Zajištění pozitivní uhlíkové energetické bilance a další vedlejší přínosy pro životní prostředí.
Díky filtračnímu a dekontaminačnímu účinku oddenků GFF bude projekt realizovat významné úspory emisí skleníkových plynů a zároveň zlepší kvalitu vody a místní biologickou rozmanitost.
- Vyvinutí čisté a spolehlivé metody výroby biopaliva bez využití zemědělské půdy.
Dopady výroby biopaliv na přímou a nepřímou změnu využití půdy vyvolávají obavy z kolize biopaliv s potravinovou bezpečností a z rostoucí globální konkurence o půdu. EU navrhla 7% limit pro biopaliva vyráběná z potravinářských plodin (pšenice, kukuřice atd.). Biomasa C+ se snaží tento problém řešit testováním inovativní metody výroby biomasy z vodních zdrojů, která nekonkuruje zemědělské půdě a nabízí potenciální výnos škrobu stejný nebo vyšší než pšenice.
- Prokázání použitelnosti Biomasy C+ v průmyslovém měřítku.
Inovativní systém GFF bude implementován v různých vodních nádržích a prokáže, že vodní makrofyta lze pěstovat ve velkém měřítku. Projekt rovněž ověří, že biomasu lze zpracovávat v průmyslovém měřítku. Společně to zaručí, že koncept bude přímo replikovatelný.
- Prokázání potenciálu a nákladové efektivity této nové koncepce blízké trhu.
Předběžné výsledky projektu:
V současné době se provádí studie LCA a předběžné výsledky týkající se snížení emisí skleníkových plynů budou brzy zveřejněny.
Koncept Biomass C+ byl již demonstrován a implantován do 4 různých typů vodních ploch (jezero, kanály, umělé rybníky a zavlažovací nádrže). Všechny tyto aktivity již ve Španělsku a Řecku čítají celkem více než 3000 m2.
Více než 30 kg suché biomasy již bylo poskytnuto společnosti CARTIF, aby bylo možné získat první litry bioetanolu a také vyvinout a upravit potřebné zařízení.
První výsledky ukazují, že Typha domingensis úspěšně zlepšuje kvalitu vody. Podrobnější zpráva s výsledky demonstrací a replikací se připravuje a brzy bude k dispozici.
Projekt byl již prezentován na 3 mezinárodních konferencích a bylo publikováno 6 článků a posterů. Kromě toho byly naše webové stránky na sociálních sítích zhlédnuty více než 25 000krát a projekt měl dosud 34 zmínek v tisku.
Název projektu: Low-cost, carbon positive bioethanol production with innovative Green Floating Filters in multiple water bodies
Číslo projektu: LIFE16 CCM/GR/000044
Příjemce: CENTRE FOR RESEARCH & TECHNOLOGY HELLAS
Trvání projektu: 01/09/2017 – 31/12/2022
Rozpočet projektu: 1,875,196 €
Příspěvek EK: 1,125,115 €
Partneři projektu: Hellenic Petroleum S.A. (Greece), Biostream B.V. (The Netherlands), COMUNIDAD DE REGANTES DE EL ARENAL (Spain), VOLTERRA ECOSYSTEMS SL (Spain), Universidad Politécnica de Madrid (Spain)
Webová stránka projektu: https://www.certh.gr/
Informace na webu Evropské komise: LIFE Biomass C+ – Low-cost, carbon positive bioethanol production with innovative Green Floating Filters in multiple water bodies