Tyto finanční prostředky pomohou osmi velkým projektům dosáhnout jejich cílů v oblasti přírody, životního prostředí a klimatu. Projekty se uskuteční v Belgii, Estonsku, Španělsku, Itálii, Polsku, na Slovensku a ve Finsku. Tyto přírůstky do portfolia LIFE pomohou Evropě stát se do roku 2050 klimaticky neutrálním kontinentem. Podporují také strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, akční plán EU pro oběhové hospodářství a přispívají k přechodu na čistou energii.
Podpořené projekty
Přibližování soustavy Natura 2000 lidem (B4B LIFE)
Belgický projekt B4B LIFE, koordinovaný regionem Flandry, přispěje k provádění politiky EU v oblasti biologické rozmanitosti a chráněných oblastí v Belgii. Projektový tým bude chránit a obnovovat biologickou rozmanitost zlepšováním celistvost lokalit Natura 2000. Toho dosáhnou rozšířením chráněných oblastí, zlepšením propojení, zlepšením správy a vypracováním akčních plánů pro kritická stanoviště a druhy. Prostřednictvím pilotních projektů také sníží zátěž, jako je světelné znečištění, odpadní vody a změna klimatu. Tato opatření posílí ekosystémové služby poskytované chráněnými oblastmi. Tým bude podporovat zapojení společnosti do procesu a informovat o přínosech.
Budování udržitelného oběhového hospodářství pro plasty (PlastLIFE)
Existuje naléhavá potřeba globálního přechodu na oběhové hospodářství plastů. Za tímto účelem bude finský projekt PlastLIFE realizovat Plán pro plasty ve Finsku (PRfF), jehož cílem je snížit množství plastového odpadu i množství odpadu a zbytečnou spotřebu plastů, zvýšit recyklaci všech plastů a nahradit plasty vyrobené z fosilních paliv materiály na biologické bázi. Projektový tým bude uplatňovat bezpečná a udržitelná řešení pro výrobu, spotřebu a recyklaci plastů a vyvíjet politické nástroje a monitorovací ukazatele. Partneři projektu, který koordinuje finský Environmentální institut, budou také mobilizovat finanční prostředky a měnit postoje, aby pomohli plně realizovat projekt.
Integrované vodní hospodářství pro povodí, které je šetrné ke klimatu (LIFE CLIMAX PO)
Italský projekt LIFE CLIMAX PO, který koordinuje Národní správa povodí Pádu, prokáže klimaticky inteligentní hospodaření s vodou v povodí. Projektový tým zlepší správu vodních zdrojů a podpoří integrované plánování na národní, regionální a místní úrovni. Bude koordinovat a mobilizovat finanční prostředky, sdílet nástroje a metodiky a zvyšovat informovanost prostřednictvím komunikace. Budou také zvyšovat kapacitu pro přizpůsobení a zapojovat zúčastněné strany, které mají zájem na využívání vody. Bezpečnost vody a odolnost vůči klimatu se zlepší prostřednictvím opakovatelných opatření, jako je prevence povodní a re naturalizace říčních systémů.
Podpora spravedlivé energetické transformace v polských uhelných regionech (LIFE AFTER COAL PL)
Polský region Velkopolsko koordinuje spravedlivou energetickou transformaci prostřednictvím své „Strategie pro Východní Velkopolsko 2040“ (RSCN). Tým, který stojí za projektem LIFE AFTER COAL, zajistí příznivé podmínky pro plnou a rychlou realizaci RSCN, zejména pro sektor veřejných služeb a dopravy a pro malé a střední podniky. Vytvoří systém řízení, který umožní dosáhnout pozitivní klimatické změny na regionální a místní úrovni, pomůže získat společenský souhlas s transformací na klimatickou neutralitu a pomůže mobilizovat finanční prostředky na provádění RSCN. Bude standardizovat řešení, která umožní přenos do dalších regionů, včetně Lodžského kraje v Polsku a dvou uhelných regionů v České republice.
Obnova mokřadů v Polsku (WETLANDS GREEN LIFE)
V Polsku bude tým projektu WETLANDS GREEN LIFE pomáhat realizovat politiku EU v oblasti chráněných přírodních oblastí, stanovišť a druhů, které podporují. Zaměří se na lokality soustavy Natura 2000 a zelenou infrastrukturu v bažinách, rašeliništích a mokřadech. Partneři budou definovat a uplatňovat opatření ke zlepšení podmínek stanovišť v těchto lokalitách a vymezených nárazníkových zónách. Klíčová opatření budou obrácená proti degradaci způsobené změnami hydrologických podmínek, které snížily hladinu podzemní vody. Rovněž tým bude sledovat úspěšnost opatření při obnově hydrologického režimu, zlepšování kvality vody a její biologické rozmanitosti a snižování emisí skleníkových plynů.
Integrované vodní hospodářství pro přírodu a hospodářství (LIFE Living Rivers)
Účinné hospodaření s vodou vyžaduje integrovaný přístup, který zdůrazňuje význam Plánů povodí (POV). Program LIFE Živé řeky přispěje k realizaci 3. Plánu povodí Dunaje (2021-2027) na Slovensku. Projektový tým vedený slovenským Výzkumným ústavem vodohospodářským, zapojí veřejné orgány, podniky a organizace, které často mají protichůdné zájmy. Společně budou vyvíjet a demonstrovat integrovanou a spolupracující správu řek v pilotních dílčích povodích. Tato práce povede k udržení kvality vody, ochraně přírodních stanovišť a původní druhy, podpoří udržitelné lesní hospodářství a rybářství a zároveň usnadní hospodaření v lesích.
Plánování odolnosti vůči změně klimatu v Estonsku (LIFE-SIP AdaptEst)
Estonský rozvojový plán pro přizpůsobení se změně klimatu má za cíl zvýšit odolnost země vůči změně klimatu, zvýšit připravenost a kapacitu země na přizpůsobení se změně klimatu. Plán do roku 2030 stanoví osm dílčích cílů, z nichž LIFE-SIP AdaptEst podpoří pět: zdravotní a záchranné kapacity, využívání půdy a územní plánování, včetně oblastí ohrožených povodněmi a sesuvy půdy, přírodní prostředí, včetně suchozemských, sladkovodních a mořských ekosystémů a biologické rozmanitosti, a ekosystémové služby, biohospodářství, včetně zemědělství, lesnictví, rybolovu, myslivosti a cestovního ruchu, s cílem dosáhnout udržitelnosti v důležitých hospodářských odvětvích a zvyšování povědomí společnosti a zlepšování připravenosti na dopady změny klimatu.
Podpora přizpůsobování se klimatu na místní úrovni v Katalánsku (LIFE eCOadapt50)
Adaptace na změnu klimatu (CCA) jen zřídkakdy informuje o místních investičních rozhodnutích a její úloha při snižování budoucích nákladů na ekonomické činnosti ohrožené klimatem je podceňována. Tým, který stojí za španělským projektem LIFE eCOadapt50 bude zvyšovat povědomí o CCA a zapojovat vlády a podniky do vytváření tzv. místních strategií přizpůsobení se klimatu v Katalánsku. Tyto strategie pomohou mobilizovat místní investice a posunout politické a sociální programy, aby pomohly zvýšit odolnost místních ekonomik. Budou také identifikovat území, která jsou nejvíce ohrožena klimatickými změnami, a vypracují opatření ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti, odolnosti a zároveň poskytne školení zúčastněným stranám, aby tohoto cíle dosáhly. Zapojení Katalánska předpokládá zapojení bankovního a pojišťovacího sektoru.