Environmentální problém: Obnova mokřadních biotopů je jednou z možných cest ke snižování dopadů klimatické změny. Mnohé z mokřadů, na Šumavě především rašeliniště, jsou ostrovy biologické rozmanitosti, kde nachází své přirozené prostředí nespočet vzácných rostlinných i živočišných druhů. Mokřady hrají nezastupitelnou roli v hydrologii krajiny a koloběhu vody, čímž působí velmi příznivě na místní podnebí. Z krajiny se však po staletí intenzivní lidské činnosti voda vytrácela, mokřady byly odvodňovány a měněny na obdělávanou půdu. V dnešní době, kdy sucho začíná být vážným problémem, je potřeba věnovat se nápravě a obnově přirozeného vodního režimu krajiny. Proto vznikl projekt LIFE for MIRES – život pro mokřady, který vrací vodu do míst, kde od pradávna byla a utvářela prostředí kolem sebe.
Národní park Šumava společně s Bavorským lesem a přilehlým okolím jsou významným územím centrální Evropy s podstatným plošným zastoupením rašeliništních a mokřadních biotopů. Celé území je bohaté na prioritní rašeliništní habitaty a představuje důležitý prvek evropské sítě Natura 2000. Značná část mokřadů na české straně Šumavy (více než 50 %) byla však v minulosti negativně ovlivněna systematickým odvodňováním krajiny a průmyslovou těžbou rašeliny. Tím byla poškozena hydrologie místní krajiny, snížena schopnost zadržet vodu a nabourána ekologická stabilita rašelinišť. Jako výsledek můžeme pozorovat nižší druhovou rozmanitost a postupující efekty klimatické změny (dopady extrémních period sucha a povodní).
Cíle: Hlavním cílem tohoto projektu je zlepšení přírodního stavu poškozených rašelinišť i dalších mokřadů a obnova přírodního vodního režimu na ploše 2059 ha. Opatření v terénu budou prováděna na obou stranách hranice a zahrnují mimo jiné i zablokování a zasypání kolem 80 km odvodňovacích kanálů a obnovu 13 km přírodních potůčků. Projekt zahrnuje i velké množství aktivit pro veřejnost, jejichž cílem je informovat lidi z regionu i návštěvníky a zvýšit povědomí o významu mokřadů pro krajinu a její obyvatele.
Dalšími cíli jsou inovace v oblasti monitoringu vlivu revitalizací na kvalitu vody, odtokové poměry, vegetaci, hladinu vody a půdní vlhkost, vývoj metody monitoringu možného vlivu revitalizací při zmírňování klimatické změny, přímé zapojení veřejnosti do obnovy rašelinišť a vývoj demonstračních objektů revitalizovaných v blízkosti lidských sídel a sdílení a prezentace know-how a zkušeností získaných při obnově rašelinišť a hydrologie krajiny.
Výstupy: Projekt je zaměřen v prvé řadě na zlepšení přírodního stavu mokřadů a rašelinišť a na celkovou nápravu vodního režimu v krajině. Jeho velká část je věnována také osvětě a zvýšení informovanosti veřejnosti o významu mokřadů pro krajinu a pro zmírnění dopadů probíhající klimatické změny a výkyvů počasí (zejména extrémních období sucha). Projekt rovněž významně přispěje ke zvýšení povědomí veřejnosti o soustavě chráněných území Natura 2000. Mezi hlavní očekávané výstupy projektu v oblasti přímé ochrany a obnovy mokřadů v terénu patří zejména:
- Revitalizace 1672 ha odvodněných rašelinišť a mokřadů, z čehož prioritní habitaty soustavy Natura 2000, jako jsou např. aktivní vrchoviště a rašelinné lesy, tvoří 894 ha
- Obnova průmyslově těženého rašeliniště Vlčí jámy na ploše 17 ha
- Zlepšení biotopů pro tetřívka na ploše 152 ha a obnova fungujícího vodního režimu v krajině na ploše 427 ha
- Na bavorské straně bude zajištěna ochrana a revitalizace drobných mokřadů a rašelinišť v okolí sídel, a to na ploše 21 ha
- Během realizace projektu bude zablokováno více než 80 km odvodňovacích kanálů a obnoveno cca 13 km drobných horských potoků
Dále se očekává, že uvedená opatření pomohou snížit emise CO2 z odvodněných rašelinišť o cca 125 t/rok a celkově se zvýší objem vody akumulované v mokřadech o cca 170 000 m3. Revitalizované lokality budou podrobně sledovány s cílem vyhodnotit úspěšnost revitalizačních opatření. Důležitým přínosem projektu tak budou i výsledky monitoringu, který ukáže, jak mokřady reagují na prováděná opatření a nakolik jsou tato opatření efektivní.
V rámci projektu bude vydána odborná publikace (technický manuál) shrnující podrobnou metodiku a technologii prováděných opatření a také konkrétní kvantifikaci revitalizačního efektu na mokřadní a rašelinné biotopy. Tato publikace i další zkušenosti získané řešením projektu mohou být využity dalšími řešitelskými týmy při revitalizacích jinde v ČR nebo v zahraničí. S využitím výsledků monitoringu bude sestaven seznam indikátorů či symptomů, které ukazují na závažné degradační změny v prioritních habitatech a které mohou být využity při volbě a stanovení způsobu revitalizace. V rámci projektu budou uspořádány dvě odborné konference cílené na sdílení zkušeností v oblasti technologie revitalizací a také monitoringu mokřadů a rašelinišť a vyhodnocení revitalizačního efektu.
Velký přínos projektu je očekáván v oblasti osvěty a spolupráce s veřejností. Projekt zahrnuje množství aktivit, které dokonce počítají s přímým zapojením veřejnosti do ochrany mokřadů. Mezi hlavní očekávané výstupy této oblasti projektu patří napříkjlad přímé zapojení veřejnosti do záchrany rašelinišť formou dobrovolnických „Dnů pro rašeliniště“ , ucelený výukový program pro školy zaměřený na vodu a mokřady včetně obrazové učebnice a dalších didaktických materiálů a akcí pro žáky i učitele, populárně naučný film o vodě, mokřadech a revitalizacích, obrazová a fotografická kniha „Voda ztracená a vrácená“ pro laiky pojednávající o vodě, o šumavských mokřadech a rašeliništích a jejich obnově nebo přeshraniční LIFE for MIRES-Green Belt setkání pro místní obyvatele a představitele obcí na téma vody a ochrany přírody na obou stranách hranice.
Název projektu: LIFE for MIRES – Přeshraniční revitalizace rašelinišť na podporu biodiverzity a vodního režimu na Šumavě a v Bavorském lese
Číslo projektu: LIFE17 NAT/CZ/000452
Lokalizace: EVL Šumava, EVL Bavorský les, EVL Bischofsreuter Waldhufen, EVL Moore bei Finsterau und Philippsreuth
Příjemce: Správa Národního parku Šumava
Trvání projektu: 1. 8. 2018 – 31. 12. 2024
Rozpočet projektu: 5 845 tis. EUR
Příspěvek EK: 3 507 tis. EUR (60%)
Webová stránka projektu: http://life.npsumava.cz/
FOTO: Fotoarchiv Správy NP Šumava