Environmentální problém: Změna klimatu je jednou z největších globálních výzev. V Evropě se v období 2009-2018 průměrné teploty pohybovaly v rozmezí 1,6 až 1,7 °C nad úrovní předindustriálního období, čímž se toto desetiletí stalo jedním z nejteplejších v historii. V tomto období byly také zaznamenány tři roky s nejvyššími průměrnými teplotami naměřenými v historii. Klimatické modely předpovídají další nárůst teplot až o 4,8 °C do konce století (podle pesimistického emisního scénáře známého jako RCP8.5). Změna klimatu se projevuje také ve změnách rozložení srážek. Ty se v jednotlivých částech Evropy liší, obecně však vzrostla pravděpodobnost výskytu intenzivních srážek. Takové epizody mohou na jednu stranu způsobit lokální záplavy v severovýchodní Evropě, zatímco delší období beze srážek mohou mít za následek ničivá sucha v jižní a jihozápadní Evropě.
Podobná situace je i v Česku. V období 2001-2016 se průměrná teplota zvýšila o 1,1 °C ve srovnání s tím, co je považováno za normál. Stát reaguje Strategií přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a Národním akčním plánem adaptace na změnu klimatu (oba přijaty v roce 2015). Ve skutečnosti je však tento proces nedostatečný. Zejména aktivity na regionální a místní úrovni jsou nekoordinované, nepropojené a nejsou centrálně vyhodnocovány. Chybí také dostatečné znalosti a motivace potenciálních příjemců k jejich realizaci.
Přestože zájem o vypracování adaptačních strategií vzrostl, v České republice je má momentálně vypracováno a přijato jen 27 ze 127 měst s více než 10 000 obyvateli. Adaptační strategii mají zpracovány tři kraje ze všech čtrnácti. Jedná se o Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj a Hlavní město Prahu. Olomoucký kraj na své strategii právě pracuje. Kraje Plzeňský a Pardubický šly cestou zpracování Regionální strategie adaptačních opatření pro zadržení vody v krajině. Moravskoslezský kraj (MSK) má zpracovanou analýzu zranitelnosti vůči dopadům změny klimatu a adaptační strategii a implementuje je do strategie rozvoje kraje. V každém případě se ukazuje, že postup zpracování adaptačních strategií není optimálně koordinován.
Adaptační proces je náročný a vyžaduje efektivní spolupráci, podpořenou fungujícím systémem nástrojů pro plánování, komunikaci a vyhodnocování celého procesu. Aby bylo možné tak složitý proces zvládnout, je třeba vytvořit fungující systém založený na odborných kapacitách, vhodných nástrojích a propojení mezi aktéry celého procesu, včetně mezinárodních vazeb, a mohlo se tak čerpat z osvědčených postupů a zkušeností.
Ambicí projektu LIFE COALA je vytvoření a zavedení systému adaptace a mitigace v Moravskoslezském kraji a to tak, aby se tento systém stal součástí běžných agend a to nejen na krajské úrovni, ale také na úrovni místních samospráv. Projekt LIFE COALA spoluvytváří prostor a podmínky pro přípravu a tvorbu adaptačních a mitigačních opatření a podporuje úspěšnou transformaci a zvýšení klimatické odolnosti kraje.
Cíle: Hlavním cílem projektu je úspěšné naplnění Adaptační strategie Moravskoslezského kraje na dopady změny klimatu schválené v lednu roku 2020 a soustavné zvyšování odolnosti kraje vůči změně klimatu, zlepšení kvality prostředí pro život jeho obyvatel a podpora udržitelného rozvoje kraje. V rámci projektu bude zaveden systém podpory adaptace na změnu klimatu a ve vazbě na něj i soubor mitigačních opatření, které by se měly stát součástí běžných agend Moravskoslezského kraje i jeho místních samospráv. Zlepší se využití i koordinace potřebných nástrojů, do procesu se zapojí významní stakeholdři, bude nastartován proces tvorby adaptační strategie ve Slezském vojvodství a navázána partnerství s podobnými regiony v Evropské unii, čímž se přispěje k úspěšné transformaci a rozvoji Moravskoslezského kraje.
Výstupy: Posílení nástroje plánování v procesu adaptace na změnu klimatu a zajištění jeho uplatňování v praxi.
Tvorba dostatečné odborné i personální kapacity pro řízení celého procesu, podpora individuálních projektů spolufinancovaných z komplementárních zdrojů s cílem posílit odolnost Moravskoslezského kraje vůči změně klimatu.
Zpřístupnění důležitých informací o území a jejich soustředění v informačním systému, který bude využíván pro přípravu konkrétních, cílených opatření a průběžné vyhodnocování celého procesu adaptace na změnu klimatu.
Realizace demonstračních a pilotních aktivit, jež poslouží jako příklady dobré praxe. Postupy budou využitelné dalšími aktéry v Moravskoslezském kraji i v jiných regionech ČR nebo v zahraničí.
Zvýšení povědomí obyvatel Moravskoslezského kraje o problematice změny klimatu prostřednictvím systematické osvěty a vzdělávání.
Mobilizace finančních zdrojů, zvýšit jejich čerpání pro činnosti vedoucí ke zvýšení klimatické odolnosti Moravskoslezského kraje.
Vytvoření koalice pro adaptaci a posílení vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností definování společné priority vedoucí k vyšší odolnosti Moravskoslezského kraje vůči změně klimatu.
Sdílení a šíření výsledků projektu i v dalších krajích, navazování nových partnerství a čerpání z dostupné dobré praxe v zemích EU.
Název Projektu: Integrovaný projekt LIFE pro adaptaci pohornické krajiny (LIFE – IP COALA)
Číslo projektu: LIFE20 IPC/CZ/000004
Lokalita: Moravskoslezský kraj, Slezské vojvodství (Polsko)
Příjemce: Moravskoslezský kraj
Trvání projektu: 1. 12. 2021 – 31. 12. 2031
Rozpočet projektu: 15 833 242 eur
Příspěvek MŽP: 185 780 eur
Příspěvek EK: 9 499 946 eur
Projektový tým: Ministerstvo životního prostředí ČR, Moravskoslezské Investice a Development, a.s., Moravskoslezské energetické centrum, p. o., Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s., Statutární město Karviná, Statutární město Havířov, Město Orlová, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Nadace Partnerství, státní podnik DIAMO, Slezské vojvodství (Polsko) a Główny Instytut Górnictwa(Polsko).
Webová stránka: https://www.lifecoala.cz
Zdroj úvodní fotografie: Moravskoslezský kraj