Analýza nákladů a přínosů, kterou provedla Evropská komise, uvádí, že téměř 3,5 miliardy eur z peněz EU vložených do reálných ekologických programů prostřednictvím programu LIFE přineslo desetinásobnou návratnost investic, což je podle ekologických skupin důvodem pro masivní navýšení výdajů.
Vlajkový program EU na ochranu životního prostředí zlepšil stav ochrany 435 druhů a zároveň snížil znečištění skleníkovými plyny a oxidy dusíku (NOx), což přineslo desetinásobnou návratnost 3,46 miliardy eur investovaných během sedmi let do roku 2020, tvrdí Evropská komise v přezkumu posledního rozpočtového období.
Program LIFE je jediným evropským nástrojem, který přímo financuje environmentální opatření v terénu, přičemž v období 2014-2020 bylo podpořeno 1 167 projektů, od „tradičních“ projektů, jako je posílení populace supů v horách mezi Řeckem a Bulharskem, až po podporu tvůrců politik při přepracovávání systému EU pro obchodování s emisemi, který stanoví strop pro průmyslové emise uhlíku.
Podle zprávy zveřejněné 1. srpna se ušetřená energie rovnala průměrné spotřebě energie téměř milionu evropských domácností a množství oxidu uhličitého se snížilo o 11,8 milionu tun ročně, což odpovídá čistým ročním emisím Kypru.
Roční produkce NOx, dalšího skleníkového plynu, který je rovněž spojován s respiračními onemocněními, byla snížena o přibližně 152 000 tun, což je více, než kolik vypustilo Portugalsko v roce 2019, uvedla exekutiva EU.
Část finančních prostředků byla použita na spolufinancování nákupu 3 127 km2 půdy za 83 milionů eur, což podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) pomohlo rozšířit soustavu chráněných území Natura 2000, která do roku 2021 pokrývala přibližně 18,6 % rozlohy EU.
Zpráva také uvádí, že program uspěl také v cíli zlepšit správu životního prostředí (zelené skupiny a EEA se shodují na tom, že právní předpisy EU v oblasti ochrany přírody jsou v zásadě vhodné pro daný účel, ale špatně se provádějí), neboť 383 programů se konkrétně zabývá touto problematikou. V rámci programu bylo vyškoleno a vzděláno přibližně 260 000 osob, čímž byl splněn další klíčový cíl, kterým je posílení postavení občanů v oblasti ochrany přírodního prostředí.
Program LIFE tak přispěl k celkovému cíli směřování k ekonomice šetrné k životnímu prostředí, která moudře využívá zdroje, snižuje emise uhlíku a dokáže čelit změnám klimatu, jakož i chránit a zlepšovat životní prostředí, uvádí se v závěru zprávy.