Zájemci o zapojení do mezinárodních projektů, získali neocenitelnou inspiraci v Hradci Králové, kde se v září uskutečnil seminář o financování projektů s mezinárodním přesahem.
Účastníci setkání, které uspořádaly v polovině září Královéhradecký kraj společně s Eurocentrem Hradec Králové, získali informace o tom, jaké jsou aktuálně otevřené výzvy v programech nadnárodní a přeshraniční spolupráce, jaké financování nabízí tzv. komunitární programy EU v oblasti kultury, vzdělávání, vědy a výzkumu nebo partnerství měst a jaké jsou další možnosti podpory díky tzv. donátorský programům.
Během semináře prezentovali přednášející možnosti, výhody i své zkušenosti z fungování Mezinárodního visegrádského fondu, Programu přeshraniční spolupráce Interreg Česko-Polsko, Programu meziregionální spolupráce URBACT IV t, z činnosti Česko – německého fondu budoucnosti, Programu Švýcarsko – české spolupráce, z Fondů EHP, Norských fondů a v neposlední řadě také z činnosti komunitárního programu LIFE.
A i když v této době nastává vrchol v čerpání evropských dotací v programovém období 2021–2027 a aktuálně jsou vyhlašovány zajímavé výzvy, investiční i neinvestiční, je důležité navazovat další mezinárodní partnerství, budovat nové sítě partnerské spolupráce nebo se začleňovat do sítí stávajících. Podobné semináře, jako ten v Hradci Králové, tak přispívají i k přípravě na příští programové období, kdy by měly mezinárodní programy a fondy představovat ještě významnější zdroj financování.
I na to chtěl upozornit seminář s mezinárodní účastí, na kterém se sešlo 120 účastníků, což dokládá zvyšující se zájem o doposud většinou méně známé programy a fondy.
Program LIFE přispívá k financování projektů mezinárodní spolupráce
K rozšíření možností financování projektů mezinárodní spolupráce přispěli svou prezentací i zástupci programu LIFE, který od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 úspěšných projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou. Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby probíhalo a probíhá na území naší republiky více než několik desítek projektů, které významně pomohly při ochraně životního prostředí.
Další seminář v Pardubicích a v Brně
Po vzoru hradeckého setkání se 21. října uskuteční v Pardubicích seminář s totožným zaměřením, který pořádá Eurocentrum Pardubice společně se zástupci Krajského úřadu Pardubického kraje.
Program semináře bude obdobně zaměřen na představení programů Evropské územní spolupráce (Interreg ČR-Polsko, Interreg Central Europe a Interreg Danube, Interreg Europe, ESPON a URBACT IV), komunitárních programů (CERV, Kreativní Evropa, Erasmus+ a Evropský sbor solidarity, Horizont Evropa a samozřejmě programu LIFE) a dalších donátorských programů (MVF, Česko-německý fond budoucnosti, Program švýcarsko-české spolupráce, Fondy EHP a Norské fondy). Registrace je možná na tomto formuláři.
A do třetice, chcete-li poradit, jak na financování projektů mezinárodní spolupráce, můžete se zúčastnit ještě semináře URBACT Campus v Brně, který se koná 22. listopadu v Technologickém parku. URBACT Campus je akce pro česká (a slovenská) města zapojená do programu URBACT, během které budou města řešit financování a udržitelnost jejich projektů, které končí v prosinci 2025.