Oficiálně se tomu říká trvalé travní porosty. Čímž rozhodně není řečeno, že by tam měla růst jen tráva. Naopak čím více jiných druhů rostlin se v nich nalézá, tím jsou ochránci přírody i spousty živočichů nadšenější.
I zde platí to, o čem se na konferencích Naší přírody bavíme takřka každoročně – není louka jako louka, není pastvina jako pastvina a není trávník jako trávník. Pastva může být vhodným nástrojem ochranářského managementu, ale také naprosto devastujícím způsobem hospodaření. Rozdíl mezi květnatou loukou a „plantáží na trávu“ pozná každý laik. Lze sladit požadavky ochrany biodiverzity a zemědělské hospodaření? A jak uchovat spousty cenných nelesních ploch, na nichž se dnes hospodařit nevyplatí? Lze vrátit louky tam, kde v minulosti zmizely, ať již proto, že byly rozorány, nebo beznadějně zarostly hustým křovím?
Specifickým případem, v posledních letech se s postupující klimatickou změnou dostávajícím stále více do hledáčku odborníků i veřejnosti, jsou pak městské trávníky. Mohou být tím, co zpříjemňuje klima měst v horkých létech, mohou být oázami biodiverzity mezi domy, ale…
O tom všem bychom chtěli mluvit na letošní konferenci Naší přírody. Připojte se k našemu streamu a sledujte konferenci poprvé on-line.
Příspěvek zástupců ZO ČSOP Onyx: https://www.csoponyx.cz/novinka/113/zivy-stream-konference-nase-priroda/
Bližší informace k 6. konferenci Naše příroda konané dne 24. 11. 2020.
Program a příspěvky: https://www.beachannel.cz/nasepriroda