Rotterdam – město, které si můžete užít
Projekt LIFE URBAN-ADAPT dělá z metropole bezpečnější, zelenější a zdravější místo pro život
Udržitelná řešení adaptace na změnu klimatu mohou pomoci chránit města před ničivými účinky dramatických výkyvů počasí. Rotterdam je v tomto směru lídrem díky projektu LIFE URBAN-ADAPT. Stejně jako mnoho jiných městských oblastí je i Rotterdam zranitelný vůči změnám klimatu. Extrémní jevy, jako jsou povodně, jsou na vzestupu a často mají za následek lidské tragédie, ztráty na životech a hospodářské ztráty. Trpí také životní prostředí – ničí se biotopy volně žijících živočichů a dochází ke znečišťování vodních ploch. Rostoucí teploty v létě, budovy, auta a asfalt, které toto teplo pohlcují, to všechno vede k tomu, čemu vědci říkají efekt městského tepelného ostrova. Toto teplo má negativní dopad na přírodu, biologickou rozmanitost a lidské zdraví. Zdá se, že s oteplováním naší planety bude situace pokračovat, a dokonce se zhoršovat.
LIFE URBAN-ADAPT
Rotterdamský tým projektu LIFE URBAN-ADAPT řeší tyto problémy na území celého města. „Společně s dalšími zúčastněnými stranami se snažíme situaci zlepšit pomocí opatření založených na přírodě. Spoluprací při tvorbě územního plánu jsme například přeměnili nevyužívané přístavy na biologicky rozmanité přílivové parky a kamenité vnitroměstské oblasti na zelené a modré plochy,“ říká Helmi Hansma, koordinátor projektu LIFE URBAN-ADAPT.
„Je skvělé vidět, jak si městské děti užívají bahno v přílivových parcích. Vyhrnou si kalhoty, odkopnou boty a pustí se do něj. Myslíme si, že je to opravdu skvělé,“ říká zástupkyně ředitele ARK Nature Esther Blomová.
Přílivové parky jsou v souladu se směrnicí EU o povodních, jejímž cílem je omezit negativní dopady povodní na lidské zdraví, hospodářství, životní prostředí a kulturní dědictví. Přispívají také ke Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a k jejímu nedávnému Plánu obnovy přírody, jehož cílem je obnovit poškozené ekosystémy a navrátit přírodu v celé Evropě.
Partneři projektu dále zmodernizovali kanalizační systém v rotterdamské čtvrti Agniesebuurt, která se potýkala s problémem spodních vod. Instalovali novou dešťovou kanalizaci, která odděleně od splaškové vody sbírá čistou dešťovou vodu. A vyvinuli systém akumulace vody, aby zajistili stabilní hladinu podzemní vody. Nový systém zadržuje dešťovou vodu po delší dobu a umožňuje její postupný odtok, aby se zabránilo záplavám.
A další příklad. Proměna dvora v rotterdamském obytném komplexu Heliport. Obyvatelé včetně dětí mohli během úprav nejen přispívat svými nápady, ale i rozhodovat, co se bude dělat. Kámen nahradila různá zeleň a květiny a byla vybudována kanalizace na čistou vodu. Díky tomu bude nádvoří zelenější a odolnější vůči klimatickým vlivům. Voda je shromažďována a usměrňována tak, aby tekla kolem areálu a skrz něj. Nové vybavení dětského hřiště na náměstí je vyrobeno ze dřeva, a dokonce je zde i „žížalí hotel“ pro získávání kompostu z organického odpadu pro využití na nádvoří.
Tým také vybudoval dešťovou zahradu na bývalém parkovišti, která umožňuje dešťové vodě odtékat do země, místo aby zatěžovala kanalizaci. Velká písmena v zahradě, která hláskují název čtvrti, obsahují inovativní sudy, které sbírají dešťovou vodu ze střechy nedaleké budovy. Ty jsou propojeny s online předpovědí počasí a podle toho reagují, zadržují vodu, když se předpovídá sucho, a vypouštějí ji, když se očekává liják.
Na dvou místech řeky Nieuwe Maas, Nassauhaven a Keilehaven, obnovil tým 37 500 m2 říčních mezí. V rámci tohoto procesu byly odstraněny tvrdé, zpevněné meze a nahrazeny přírodnějšími alternativami, čímž vznikly přílivové parky podél břehů.
V roce 2023, kdy LIFE URBAN-ADAPT skončí, by mělo být ve vnitřním městě zhruba 11 550 m2 nové zelené infrastruktury, 800 m3 dodatečné kapacity pro skladování vody a o 10 % méně oxidu dusičitého v ovzduší.