V rámci projektu Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří se 18. a 19. května uskuteční setkání všech, kteří se na záchraně biotopů páchníka hnědého v Poodří podílejí jako členové projektového týmu, odborníci nebo podporovatelé z řad státních institucí, místních samospráv, spolků a vlastníků pozemků. Akce se koná jako závěrečný seminář úspěšného pětiletého projektu, který je finančně podpořen z programu LIFE a Ministerstvem životního prostředí ČR”. Dvoudenní program je koncipován jako společné jednání v prostorách zámku Nová Horka u Studénky a jako terénní exkurze, která potěší odborníky na ochranu biodiverzity i laické milovníky přírody.
Hlavním cílem projektu Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří je zajistit kontinuitu výskytu páchníka hnědého (Osmoderma eremita) v EVL v Poodří. Jedním z ekologicky nejcennějších krajinných prvků v Poodří jsou vrbové porosty, které lemují vodní toky. Páchník obývá nejčastěji právě staré vrby s dutinami. Vrbové porosty byly ještě v nedávné minulosti hospodáři pravidelně ořezávány na hlavu, zejména kvůli využívání dřeva na otop. Dnes je velká část z nich ponechána svému osudu. Dříve ořezávané vrby se rozlamují pod tíhou přerostlých větví a krajina přichází o jeden z významných biotopů. Hrušeň se jako jediný z ovocných stromů dožívá stovek let a vytváří majestátní solitéry. Ve starých kmenech se tvoří dutiny, které jsou domovem hmyzu, ptáků i drobných savců. V Poodří má pěstování hrušní a zpracování ovoce velkou tradici. Zachovalo se tu několik stromů mimořádného vzrůstu a vysokého věku. Hrušeň jako dlouhověký strom má také schopnost vytvářet dutiny, ve kterých přežívá páchník hnědý. Dutiny hrušní v selských zahradách dříve obýval i velmi vzácný sýček. Nejen pro páchníka, ale i pro stovky dalších živočichů jsou biotopem další druhy původních dřevin – topol černý a dub letní, která také vyžadují soustavnou péči.
Projektový tým se proto během projektu soustředil především na ořezávání všech zanedbaných hlavatých vrb, vysazování nových stromořadí a propojení izolovaných lokalit výskytu páchníka. Zároveň se snaží upozornit veřejnost na krajinotvorný význam hlavatých vrb a zajistit, aby takto byly udržovány i nadále. Jen tak je možné páchníkovi poskytnout možnost se v krajině Poodří nadále trvale vyskytovat. Nejedná se přitom jen o páchníka, ale o desítky až stovky dalších druhů bezobratlých živočichů, které duté stromy obývají společně s páchníkem. Zlepšení biotopů páchníka má pozitivní vliv také na biotopy dalších druhů, které jsou předmětem ochrany v EVL (piskoř pruhovaný, kuňka ohnivá), nebo jsou ohroženy podle národní legislativy (doupní ptáci a netopýři).
Název projektu: Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří /LIFE Osmoderma 2017/
Číslo projektu: LIFE 17 NAT/CZ/000463
Lokalita: Česká republika, EVL Poodří
Příjemce: Arnika – Centrum pro podporu občanů, Česká republika
Trvání projektu: 1. 9. 2018 – 31. 9. 2023
Rozpočet projektu: 954 012 eur
Projektový tým: Český svaz ochránců přírody, ZO Studénka, Česká republika, Ostravská Univerzita, Přírodovědecká fakulta, Česká republika a Fundacja Ekorozwóju, Polsko
Na seminář se registrujte na https://poodrizije.cz/cs/seminar