Slavnosti pastvin se konají u obce Hlinná již od roku 2018. Hlavním cílem bylo a je představit rodinám s dětmi krásy Českého středohoří, zdejší významné druhy rostlin a živočichů, péči o přírodu pomocí šetrných metod hospodaření, lidová řemesla a tradiční zpracování přírodních materiálů a plodin i klasický chov ovcí a včel. Slavnosti pastvin nejsou jen ekologicky zaměřenou akcí, ale výrazně pomáhají zvyšovat povědomí a zájem o místní kulturní a přírodní dědictví.
Také letošní, již 5. ročník Slavností pastvin, nabídl zážitkově-naučný okruh, který provedl účastníky přírodou vrchu Hradiště. Za splnění připravených úkolů na jednotlivých stanovištích si děti odnesly krásné odměny. Procházku přírodou zakončil jarmark na návsi obce Hlinná, kde se mohli účastníci akce posilnit místními dobrotami, zatančit si na živou hudbu nebo si udělat radost nákupem regionálních výrobků. K vidění byly i ukázky pasení ovcí za pomoci ovčáckých psů, ukázky lidových řemesel nebo rytířských soubojů. A samozřejmě se ukázal i tajemný ochránce zdejších kopců-Středohoř!
Slavnosti pastvin jsou úspěšnou akcí pro veřejnost, která se v prvé řadě snaží rodinám s dětmi přiblížit způsoby ochrany přírody CHKO České středohoří za pomoci šetrných metod zemědělství. S tímto tématem úzce souvisí propagace venkovského života v současnosti i minulosti. Slavnosti pastvin jsou certifikovaným zážitkem v rámci regionálních známek ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®. Známku udělila Destinační agentura České středohoří, o.p.s.
Akci uspořádala, i jako součást letošních oslav 30. výročí vzniku programu LIFE, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, RP Správa CHKO České středohoří a obec Hlinná. Projekt LIFE České středohoří, který zde AOPK ČR realizuje, pomáhá od roku 2017 zlepšit stav vybraných lokalit v Českém středohoří. Jednou z nich je evropsky významná lokality Holý vrch, která leží právě nad obcí Hlinná. Slavnosti pastvin zároveň naplňují cíle projektu v oblasti osvěty a vzdělávání, aktivizace místních obyvatel a vlastníků půdy k ochraně přírody a šetrnému hospodářství.
Obnova neobhospodařovaných pozemků v přírodně cenných lokalitách Českého středohoří, zintenzivnění péče o vybrané druhy živočichů či rostlin a podpora tradičních forem hospodaření na území o celkové rozloze 277 ha. Kromě toho i atraktivní osvětové akce a programy pro laickou i odbornou veřejnost. To vše jsou hlavní cíle projektu LIFE České středohoří, jehož realizaci zahájila AOPK v roce 2017. Šestiletý projekt přinese do unikátní severočeské krajiny opatření v celkové výši přes 60 miliónů korun.