30 let LIFE – Den pro rašeliniště na Rokyteckých slatích
Den pro rašeliniště na Rokyteckých slatích se uskutečnil začátkem září letošního roku. Šlo o další dobrovolnickou akci v seriálu akcí „Dny pro rašeliniště“, během kterých účastníci fyzicky pomáhají s obnovou poškozených mokřadů a za „odměnu“ se pak mohou zúčastnit exkurze, většinou do míst s nenarušenými a přirozeně fungujícími mokřady. V rámci projektu LIFE for MIRES jsou tyto akce pořádány v průběhu celého léta a podzimu. Zářijová návštěva na Rokyteckých slatích byla speciální v tom, že se uskutečnila v rámci akcí pořádaných k 30. výročí založení programu LIFE.
Projekt LIFE for MIRES – život pro mokřady je otevřený návštěvníkům i obyvatelům národního parku, a proto jsou jeho významnou součástí dobrovolnické akce. Těch plánují do roku 2024 víc než 50. Dobrovolnické akce jsou věnované práci na odvodněných šumavských mokřadech a organizují je zaměstnanci národního parku. Jsou totiž nedílnou součástí dlouhodobého Programu revitalizace šumavských rašelinišť a mokřadů. Mokřady hrají nezastupitelnou roli v hydrologii krajiny a koloběhu vody, čímž působí velmi příznivě na místní podnebí. Z krajiny se však po staletí intenzivní lidské činnosti voda vytrácela, mokřady byly odvodňovány a měněny na obdělávanou půdu. V dnešní době, kdy sucho začíná být vážným problémem, je potřeba se věnovat nápravě a obnově přirozeného vodního režimu krajiny. Proto vznikl projekt LIFE for MIRES – život pro mokřady, který vrací vodu do míst, kde od pradávna byla a utvářela prostředí kolem sebe.
V každé letní sezóně pořádají šest jednodenních a dvě víkendové akce. V první části dobrovolnického setkání pracují účastníci na lokalitách, kde se mokřady obnovují. Nosí stavební materiál určený ke konstrukci revitalizačních hrázek na odvodňovacích kanálech, občas v nepřístupných místech staví hrázky, přenáší mokřadní vegetaci nebo upravují terén a odtok vody navádí do původních směrů. Cílem je navrátit vodu do míst, kde v minulosti bývala, ale následkem odvodnění zmizela. Zásahem chtějí dosáhnout zvýšení hladiny podzemní vody, zastavit tak znehodnocení vzácného stanoviště a znovu nastartovat proces rašelinění. Práce se liší podle lokality. Na některých je potřeba učinit drobné opravy dřívějších revitalizací, na jiných budeme hráze na odvodňovacích kanálech nově zakládat. To vše ručně pomocí lopat, krumpáčů, kbelíků, koleček, dobrého kolektivu a nálady.
Po práci se účastníci za odměnu vydávají na exkurzi do míst, kde vodní režim krajiny nebyl člověkem negativně ovlivněn, aby si při exkurzi ukázali, jak mokřady fungují, jak na Šumavě vznikla rašeliniště, proč jsou mokřady v krajině důležité a jaká pozitiva přináší jejich obnova člověku.
Obnova mokřadních biotopů je jednou z možných cest ke snižování dopadů klimatické změny. Mnohé z mokřadů, na Šumavě především rašeliniště, jsou ostrovy biologické rozmanitosti, kde nachází své přirozené prostředí nespočet vzácných rostlinných i živočišných druhů. Mokřady hrají nezastupitelnou roli v hydrologii krajiny a koloběhu vody, čímž působí velmi příznivě na místní podnebí.
Z krajiny se však po staletí intenzivní lidské činnosti voda vytrácela, mokřady byly odvodňovány a měněny na obdělávanou půdu. V dnešní době, kdy sucho začíná být vážným problémem, je potřeba se věnovat nápravě a obnově přirozeného vodního režimu krajiny. Proto vznikl projekt LIFE for MIRES – život pro mokřady, který vrací vodu do míst, kde od pradávna byla a utvářela prostředí kolem sebe.