Odborníci z projektu LIFE for Insects /Ze života hmyzu/ informovali, že se jim podařilo obnovit otevřené pastviny tradičními metodami. Jde o významnou zprávu, která potvrdila, že škody způsobené moderním zemědělstvím lze zvrátit i po mnoha letech.
Díky pětileté iniciativě lidí, kteří se aktivně podíleli na realizaci projektu LIFE for Insects, se na obě strany hornaté česko-slovenské hranice pomalu vracejí kriticky ohrožení motýli, brouci a rostliny. Lesy s otevřenými korunami v Západních Karpatech, označované za jedno z nejohroženějších stanovišť ve střední Evropě, jsou domovem řady cenných druhů soustavy Natura 2000, jako jsou například jeleník, motýl obláčkový Apollo a nebo vzácné orchideje. Na území se nachází také biosférická rezervace UNESCO.
Louky, mýtiny, horské pastviny – dnes to zní jako pohádka. Taková místa jsou stále vzácnější. Tradiční formy hospodaření byly v minulosti běžné a vytvářely pestrou mozaiku různých stanovišť, která byla domovem mnoha druhů hmyzu. A přesto, že už je to dávno, může se tato pohádka vrátit.
I díky projektu LIFE for Insects, který navázal na dobré tradice a použil kombinaci kácení, pastvy, sečení a opětovného osetí, aby obnovil téměř 600 hektarů půdy – tedy na rozloze téměř třikrát větší než Monako -, která byla buď poškozena moderními zemědělskými metodami, nebo zarostlá samovolně rostoucími keři a stromy. Projekt se zaměřil na vztahy mezi různými rostlinnými a živočišnými druhy a na to, jak jejich stanoviště učinit obyvatelnějšími, udržitelnějšími a propojenějšími.
V době ukončení projektu, v prosinci 2022, bylo dosaženo možná skromného, ale významného pokroku v ochraně vybraných druhů hmyzu a při obnově stanovišť v souladu se směrnicemi EU o ochraně přírody a strategií biologické rozmanitosti pro rok 2030. Průzkumy identifikovaly 720 druhů brouků – z toho 200 ohrožených – a 330 druhů motýlů. Zvláště dobře si vedly ohrožené rostliny, u nichž počet zaznamenaných druhů na jedné malé ploše vzrostl z 33 v roce 2019 na 129 v roce 2022.
Klíčové pro úspěch projektu bylo zapojení veřejnosti. Každoročně se konaly letní dětské tábory a tradiční Den pastýřů se těšil oblibě zemědělců, rodin i místních obyvatel. Na workshopech, putovních výstavách, během vzdělávacích programů a exkurzí v terénu se setkávaly různé komunity s odborníky na ochranu přírody a diskutovaly o pokroku a plánech do budoucna.
Projekt LIFE for Insects sice oficiálně skončil, ale jeho práce pokračuje. Jak uvádí závěrečná zpráva Layman, „přínos v podobě zvýšení biologické rozmanitosti v oblasti je téměř nevyčíslitelný“.
Podklad: CINEA Website /European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency/
Foto: CINEA Website