Vordingborg v soutěži porazil 91 dalších dánských obcí. A projekt LIFE Clima-Bombina byl oceněn jako nejlepší projekt v oblasti biodiverzity z hlediska originality, angažovanosti, plochy přeměněné na divokou přírodu a šíření informací mezi veřejností.
Environmentální problém: Pobřežní druhy v zemi, jako je ropucha ohnivá (Bombina bombina) a přírodní stanoviště, jsou ohroženy změnou klimatu a stoupající hladinou moře. Mezi hrozby patří ztráta genetické rozmanitosti v důsledku malých, izolovaných populací, fragmentace stanovišť, špatného hospodaření s vodou a nedostatečné pastvy.
LIFE Clima-Bombina vytváří v Knudshoved Odde u Vordingborgu stanoviště pro obojživelníky, ptáky a několik ohrožených typů biotopů, které jsou bezpečné z hlediska klimatu. Tým spolupracuje se soukromým vlastníkem pozemků, panstvím Rosenfeldt, na přeměně 180 hektarů bývalé zemědělské půdy na nová stanoviště. Obnovují přirozenou hydrologii, vytvářejí nové pastviny a rybníky a navracejí do krajiny bohatou biodiverzitu s kameny, trnitými keři a solitérními stromy. Projekt již nyní prospívá pobřežní biodiverzitě, neboť se rychle zvyšuje počet rozmnožujících se cílových obojživelníků a ptáků. Také 100 hektarů nových suchých trávníků nyní kvete.
Cíl: lavnímHHlavním cílem projektu je vytvořit nová stanoviště pro kuňku obecnou a další obojživelníky a ptáky, aby se zabránilo změně klimatu v pobřežních oblastech. Projekt předpokládá, že populace ropuchy ohnivé se do konce projektu zvýší z 350 na 2 000 jedinců. Cílem také je dosáhnout příznivého stavu z hlediska ochrany sedmi dalších obojživelníků, jednoho plaza, čtyř druhů ptáků a devíti typů stanovišť.
Jednoznačný přínos pro přírodu a budoucí závazek k ochraně biologické rozmanitosti přesvědčily porotu a dánskou ministryni životního prostředí, že Vordingborg by měl získat prestižní ocenění. Finanční odměna ve výši 133 000 eur půjde na potenciální nový projekt LIFE v oblasti přírody s názvem LIFE Orchids.
LIFE Clima-Bombina-LIFE18 NAT/DK/000732
Celkový rozpočet: 5 103 983 eur
Příspěvek EU: 3 062 380 €
Příjemce projektu: obec Vordingborg
Partneři projektu: Dánská agentura pro ochranu životního prostředí – Zealand, Ravn-Nature v. Peer Ravn a Stiftung Naturschutz Schleswig-Holstein
Projektové období: 2019-2023