Tři průkopnické projekty financované z programu LIFE EU získaly v soutěži Natura 2000 prestižní evropské ceny Natura 2000. Mezi 27 nominacemi v pěti hodnocených kategoriích (ochrana přírody na pevnině, komunikace, přeshraniční spolupráce, ochrana moří a společná práce pro přírodu), bylo celkem 13 projektů, které byly zcela nebo částečně financovány z programu LIFE.
„Naše ekonomika závisí na zdravé přírodě a síť Natura 2000 významně přispívá k vytváření a udržování odolné Evropy tváří v tvář probíhajícím krizím v oblasti klimatu, vody a biologické rozmanitosti. Během deseti let udělování ceny Natura 2000, včetně tohoto ročníku, finalisté a vítězové prokázali výjimečné odhodlání veřejných orgánů, zúčastněných stran a místních komunit zajistit, aby soustava i nadále poskytovala životně důležité služby pro budoucí generace,“ prohlásil výkonný místopředseda Evropské komise a generální ředitel GŘ pro životní prostředí Maroš Šefčovič.
Cenu za ochranu půdy a za obnovu téměř 6 000 ha mokřadů chráněných podle směrnice EU o stanovištích získal projekt LIFE MIRES ESTONIA, který předsedkyně poroty Dr. Florika Fink-Hooijer, generální ředitelka GŘ pro životní prostředí, vyzdvihla pro jeho „vysokou kvalitu“ a „vynikající kombinovaný efekt“.
Irský projekt LIFE Wild Atlantic Nature získal cenu Working Together for Nature Award za svůj inovativní program agroenvironmentálních plateb pro zemědělce v oblastech Natura 2000 v Irsku. Jak zdůraznil člen poroty Roby Biwer z Evropského výboru regionů: „Wild Atlantic Nature ukazuje, že zemědělci, občané a ochránci životního prostředí mohou spolupracovat ve vzájemné harmonii a dosáhnout pozitivních výsledků.“
Cenu za přeshraniční spolupráci, kterou předala členka poroty Oana Neagu z Fóra uživatelů Natury 2000 v EU, získalo téma Grazing to preserve Natura 2000 habitats and species: a Pyrenees example from France and Spain/Pastva za účelem ochrany stanovišť a druhů Natury 2000: pyrenejský příklad z Francie a Španělska/, rovněž financované z programu LIFE. Projekt spojil místní orgány, zúčastněné strany a zejména zemědělce, což přineslo konečný úspěch. Přímo obnovili 1 670 hektarů horských pastvin. Projekt může být inspirací i v jiných částech Evropy.
Cenu Natura Citizens, kterou na základě hlasování veřejnosti vyhlásil Maroš Šefčovič, získala skupina Best practices for the conservation and management of the black stork in Poland (Nejlepší postupy pro ochranu a management čápa černého v Polsku), která se zároveň dostala do užšího výběru v kategorii Ochrana přírody na území. „Dnes jsou skutečnými vítězi čápi černí,“ vysvětlil Dariusz Anderwaldn, když na pódiu přebíral cenu. „Všichni si čápy černé zamilovali! Ale my bychom chtěli, abyste si je zamilovali ještě víc!“
Do užšího výběru 27 finalistů se dostalo celkem sedm plně financovaných projektů LIFE:
LIFE+ Strážci přírody – vedou boj proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí, jako je skládkování odpadu a zabíjení volně žijících živočichů ve Španělsku a Portugalsku.
LIFE Bridging The Gap – švédská iniciativa, jejímž cílem je zvrátit staletí trvající fragmentaci přírodních stanovišť a úbytek a vymírání místních druhů.
Rada pro péči o mořské prostředí Formentery, kterou zřídila organizace LIFE INTERMARES za účelem monitorování mořské činnosti na Baleárských ostrovech.
LIFE MIRES ESTONSKO- Obnova 5 800 ha mokřadů chráněných podle směrnice EU o stanovištích.
LIFE Stržen – ambiciózní projekt na obnovu flóry a fauny Cerknického jezera ve Slovinsku, z něhož mají prospěch obyvatelé i návštěvníci.
LIFE INVASAQUA – zvyšování povědomí a prevence vodních invazních nepůvodních druhů na Pyrenejském poloostrově.
ROC_POP LIFE – dosazování mořských řasových lesů v chráněných mořských oblastech Cinque Terre a Miramare na italské riviéře.
Odkazy na jednotlivé projekty naleznete na https://cinea.ec.europa.eu/news-events/news/life-projects-honoured-natura-2000-awards-2024-05-30_en