Jde o více než 233 milionů eur určených dvanácti novým strategickým projektům z programu LIFE v oblasti životního prostředí a klimatu v rámci Evropské zelené dohody. Očekává se, že tyto strategické projekty přitáhnou další finanční prostředky z jiných zdrojů EU, včetně zemědělských, strukturálních, regionálních a výzkumných fondů, jakož i od vlád členských států včetně investic ze soukromého sektoru.
Dvanáct stěžejních projektů v deseti členských státech EU
Finanční prostředky přidělené novým strategickým projektům podpoří Bulharsko, Česko, Irsko, Španělsko, Francii, Itálii, Litvu, Rakousko, Polsko a Finsko v dosažení jejich národních cílů v oblasti životního prostředí a klimatu.
V oblasti životního prostředí pomůže strategický projekt MPA-LIFE-IRELAND mořským ekosystémům v Irsku. Cílem je vyhlásit nejméně 30 % mořských území Irska jako chráněných mořských oblastí. V polském Podkarpatsku zlepší LIFE Podkarpackie kvalitu ovzduší a zároveň sníží energetickou chudobu a zvýší energetickou účinnost a v Litvě zlepší kvalitu vody a hospodaření s ní v rámci projektu LIFE SIP Vanduo.
Na podporu přírody a biologické rozmanitosti bylo vybráno šest projektů. Ve Finsku je cílem programu Priodiversity LIFE zavádění regionálních akčních plánů v oblasti biologické rozmanitosti a budování kapacit. V severní Itálii se v rámci projektu LIFE NatConnect2030 uskuteční opatření na více než 500 lokalitách s cílem zvýšit biologickou rozmanitost a posílit ekologické koridory. LIFE SNAP Ireland se zaměří na překážky bránící realizaci irského prioritního akčního fondu Natura 2000. Francouzská národní strategie v oblasti biologické rozmanitosti zapojí místní orgány a zmobilizuje občany, aby prostřednictvím programu LIFE BIODIVFr podpořili změny ve způsobu života a výroby. V Česku bude program PROSPECTIVE LIFE zavádět „aktivní nástroje ochrany druhů“, které pomohou zastavit úbytek nejméně 25 druhů. A konečně v Rakousku je cílem projektu LIFE AMooRe obnovit více než 1400 hektarů rašelinišť, včetně 13 různých stanovišť a 37 druhů s vysokou ochranářskou hodnotou.
Pokud jde o změnu klimatu, projekt ACE LIFE pomůže Finsku dosáhnout do roku 2035 uhlíkové neutrality snížením emisí ze zemědělství a těžké dopravy a postupným vyřazením fosilních paliv používaných malými a středními podniky v průmyslových procesech. LIFE PYRENEES4CLIMA je přeshraniční projekt mezi Španělskem, Francií a Andorrou, jehož cílem je urychlit adaptaci na změnu klimatu v Pyrenejích, a to zlepšením znalostí a kapacit pro zvládání dopadů změny klimatu na přírodu, lidi a hospodářství. A konečně v Bulharsku bude projekt LIFE-SIP CLIMA-SUMP realizovat plány udržitelné městské mobility v šesti obcích s cílem dosáhnout mobility s nulovými emisemi na cestě ke klimatické neutralitě.
Program LIFE
Program LIFE je nástrojem EU pro financování opatření v oblasti životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 uvádí v život ekologické myšlenky a do dnešního dne spolufinancoval více než 5 500 projektů v celé EU a ve třetích zemích. Pro období 2021-2027 Komise navýšila financování programu LIFE o téměř 60 %, tedy na 5,4 miliardy eur, a zařadila do něj nový podprogram přechodu na čistou energii. Program LIFE řídí Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA).
Strategické projekty LIFE v oblasti přírody (SNAP) a strategické integrované projekty (SIP) jsou zaměřeny na podporu provádění právních předpisů a politik EU v oblasti životního prostředí a klimatu na regionální, multiregionální, národní nebo nadnárodní úrovni. Jejich cílem je navázat na úspěch integrovaných projektů (IP) programu LIFE, které byly financovány v letech 2014 až 2020, a pomoci Evropě stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě a úspěšně realizovat Evropskou zelenou dohodu.
Projekty LIFE podporují strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, strategii EU pro přizpůsobení se změně klimatu, rámcovou směrnici o vodě, směrnici o kvalitě ovzduší, rámcovou směrnici o strategii pro mořské prostředí, akční plán pro oběhové hospodářství, akční plán pro nulové znečištění, zákon o obnově přírody a přispívají k přechodu na čistou energii, jakož i další národní, regionální, městské nebo odvětvové strategie a plány v oblasti klimatu.