Sdružení Arnika uspořádalo začátkem září už 4. ročník tradiční cyklojízdy na podporu stromů a alejí v Poodří. Organizátoři přivítali nejen cyklisty, ale i ostatní milovníky přírody a místního kraje. Akce se konala ve sportovním areálu obce Libhošť, ze kterého účastníci vyrazili na pohodovou jízdu alejemi i loukami podél řeky Odry. Výsadbu stromů, ochranu brouka páchníka i provoz ekoporadny Arniky letos podpořila více než stovka cyklistů z řad dětí i dospělých.
V Chráněné krajinné oblasti Poodří vedla trasa převážně cyklostezkami nebo silničkami III. třídy. Na výběr byla trasa “junior”, která byla přizpůsobena výletním jezdcům a rodinám s dětmi, či “machr”, jež trochu víc prověřila zdatnost zúčastněných. Obě jízdy nabídly několik komentovaných zastávek, kde se účastníci dozvěděli řadu zajímavých informací.
Na kratší trase se mohli nejmenší účastníci v lese Roveň seznámit s včelařským řemeslem, životem včel, ochutnat med přímo z plástve a pobavit se u písniček, pohádek nebo při projížďce na lodičce po rybníku. Účastníci delší trasy získali informace o historii lesa Roveň, o volské stezce, která tudy v minulosti vedla, i o starých odrůdách ovoce v Bartošovickém sadu. Nesmělo chybět ani povídání o ochraně brouka páchníka skrytě žijícího ve starých vrbách.
V cíli čekala na účastníky cyklojízdy bohatá tombola a občerstvení, které připravili Libhošťské spolky. Obec Libhošť pro všechny návštěvníky akce zajistila během dne i večera několik hudebních koncertů a řadu dalších akcí pro děti i dospělé.
Tour de Aleje se jako každý rok konala na podporu výsadby stromů a alejí, obnovu hlavatých vrb, provozu ekoporadny a dalších aktivit v rámci kampaně Zachraňme stromy a projektu LIFE Osmoderma-Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří. Tento ambiciózní projekt je spolufinancovaný z programu LIFE a má zastavit degradaci biotopů brouka páchníka hnědého a propojit izolované lokality jeho výskytu v Poodří. Páchník je velmi vzácný a přežívá jen v místech se zachovalou a čistou přírodou, kterých v Evropě není mnoho. V rámci projektu vysadí Arnika 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.
Letos byla akce ještě o něco slavnostnější, protože se konala v roce 30. výročí vzniku programu LIFE. Téměř všechny projekty realizované v současné době na území České republiky se k oslavám tohoto výročí připojily. Průběžně pořádají „Dny otevřených dveří na projektech LIFE“, na kterých se širší veřejnost seznámí s konkrétními aktivitami, cíli a výstupy projektů a celého programu LIFE.