Český projekt Život pro mokřady, který ukončil činnost závěrečnou konferencí koncem minulého roku, řešil sedm let přeshraniční revitalizace rašelinišť na podporu biodiverzity a vodního režimu na Šumavě a v Bavorském lese. Hlavním cílem bylo navrácení vody do krajiny a obnova mokřadů, tam kde historicky byly, zlepšení přírodního stavu poškozených rašelinišť i dalších mokřadů a obnova přírodního vodního režimu na ploše větší než dva tisíce hektarů.
Značná část mokřadů na české straně Šumavy byla v minulosti negativně ovlivněna systematickým odvodňováním krajiny a průmyslovou těžbou rašeliny. Tím byla poškozena hydrologie místní krajiny, snížena schopnost zadržet vodu a nabourána ekologická stabilita rašelinišť. Výsledkem je nižší druhová rozmanitost a postupující efekty klimatické změny. Práce na obnově člověkem poškozených mokřadů a vodních toků probíhají na Šumavě již od konce 90 let. LIFE projekt, který se uskutečnil v letech 2018-2024 znamenal ale v tomto úsilí významný posun. Poprvé se problémy s vodou v krajině začaly v regionu řešit přeshraničně.
Za tímto účelem spojily síly čtyři významné instituce – NP Šumava, NP Bavorský les, BUND Naturschutz v Bavorsku a Jihočeská Univerzita v Českých Budějovicích. Projekt Život pro mokřady tak umožnil realizovat nápravu vodního režimu na velkých plochách, na rozdíl od předchozích etap, kdy se postupovalo spíše malými krůčky po jednotlivých lokalitách.
Díky projektu se mnohonásobně zvětšil rozsah revitalizovaných ploch. Během uplynulých šesti let se podařilo revitalizovat celkem 47 lokalit o celkové ploše 2180 ha. Z toho je 43 lokalit na českém území a čtyři na německé straně. Shrnuto a podtrženo to znamená zrušení 212 km odvodňovacích kanálů a obnovení 35 km přírodních potoků a 28 pramenišť. Pod pojmem revitalizace si lze představit leccos. V rámci šumavských revitalizací to znamená, že se vrátila voda do krajiny v místech, odkud ji člověk v minulosti odvedl. Byly zrušeny odvodňovací rýhy, obnoveny mokřady a prameništím i potokům byla vrácena jejich přírodní podoba. Uvedená opatření pomohla snížit emise CO2 z odvodněných rašelinišť o cca 125 t/rok a celkově se zvýšil objem vody akumulované v mokřadech o více než 200 000 m3.
Dlouhodobým cílem je postupně obnovit fungující vodní režim v krajině tak, aby lépe zadržovala vodu, zastavit degradaci biotopů a nastartovat jejich přírodní vývoj. Že má obnova mokřadů za následek návrat mokřadní vegetace, obnovu fungujícího vodního režimu, přírůstek rašeliníkových vrstev a návrat vzácných druhů na lokality, potvrzují poznatky z terénu. Obnovené mokřady si oblíbily zvláště bekasiny, které je objevily velmi rychle. Stejně tak i jeřábi popelaví, kteří na jednom obnoveném mokřadu dokonce zahnízdili. Do okolí vrácených potůčků a tůněk v přehrazených kanálech se začaly ve velkém vracet vážky i jiný vodní hmyz. Ten zase přilákal řadu hmyzožravých ptáků. Nejvíce si ovšem lebedili obojživelníci, zejména skokani hnědí a vzácně i čolek horský. Časovým rekordmanem jsou ovšem pstruzi, kteří umí obnovený potok objevit v řádu i jen několika hodin.
Velký úspěch v zapojení veřejnosti
Velká část projektu byla věnována také osvětě a zvýšení informovanosti veřejnosti o významu mokřadů pro krajinu a pro zmírnění dopadů probíhající klimatické změny a výkyvů počasí. Do revitalizačních i výukových činností se zapojila velká spousta lidí a projekt si připsal kladné body za úspěšný program pro veřejnost. Do revitalizačních opatření zapojil 1800 dobrovolníků, byla vydána celá řada publikací, výukový program a dokumentární film Voda ztracená a vrácená, který se dočkal i mezinárodních ocenění. Oblíbená byla také dobrovolnická setkání označovaná jako „Dny pro rašeliniště“. Tato setkání byla velmi pracovní a každý při nich měl možnost obnově potoků a mokřadů přímo pomoci.
Během trvání projektu navštívilo šumavské mokřady mnoho žáků základních škol regionu a studentů odborných škol, kteří tak měli možnost pochopit jejich důležitost pro nás i pro přírodu. Na základě zkušeností z těchto setkání byl sestaven mokřadní výukový program pro školy. Jeho součástí jsou videa, na která navazuje prezentace připravená pro učitele. Stejně tak i obrazová učebnice Království vod a mokřadů, která poutavě ukazuje bohatství močálů i vodních toků a to, jakým způsobem fungují. Vznikla fotografická kniha Voda ztracená a vrácená i stejnojmenný film, jehož produkce byla doprovázena mnoha přednáškami.
Projekt se rovněž významně věnoval inovaci v oblasti monitoringu vlivu revitalizací na kvalitu vody, na odtokové poměry, vegetaci, hladinu vody a půdní vlhkost, vývoji metod monitoringu možného vlivu revitalizací při zmírňování klimatické změny, přímému zapojení veřejnosti do obnovy rašelinišť a vývoj demonstračních objektů revitalizovaných v blízkosti lidských sídel a sdílení a prezentaci know-how a zkušenostem získaným při obnově rašelinišť a hydrologie krajiny.
Projekt LIFE for MIRES – Přeshraniční revitalizace rašelinišť na podporu biodiverzity a vodního režimu na Šumavě a v Bavorském lese, úspěšně naplnil počáteční vizi – vrátit život mokřadům, které vrací vodu do míst, kde od pradávna byla a utvářela prostředí kolem sebe.
Zdroj: S použitím materiálů projektu LIFE for MIRES.
Obnova mokřadních biotopů je jednou z možných cest ke snižování dopadů klimatické změny. Mnohé z mokřadů, na Šumavě především rašeliniště, jsou ostrovy biologické rozmanitosti, kde nachází své přirozené prostředí nespočet vzácných rostlinných i živočišných druhů. Mokřady hrají nezastupitelnou roli v hydrologii krajiny a koloběhu vody, čímž působí velmi příznivě na místní podnebí. Národní park Šumava společně s Bavorským lesem a přilehlým okolím jsou významným územím centrální Evropy s podstatným plošným zastoupením rašeliništních a mokřadních biotopů. Celé území je bohaté na prioritní rašeliništní habitaty a představuje důležitý prvek evropské sítě Natura 2000.