Voda ztracená a vrácená
Obnova mokřadů je hlavním tématem projektu LIFE for MIRES – život pro mokřady, který vrací vodu do míst, kde od pradávna byla a utvářela prostředí kolem sebe, tedy na Šumavu a do Bavorského lesa. Jde o významná území centrální Evropy s podstatným plošným zastoupením rašeliništních a mokřadních biotopů. Hlavním cílem projektu LIFE for MIRES je zlepšení přírodního stavu poškozených rašelinišť i dalších mokřadů a obnova přírodního vodního režimu na ploše 2059 hektarů.
Dosavadní průběh realizace projektu zachytil projektový tým na kameru, a zpracoval tak příběh návratu vody v dokumentárním filmu s názvem Voda ztracená a vrácená. Premiéru dokumentu z dílny Radka Plíhala připravila Správa Národního parku Šumava na Světový den vody 22. března ve Vimperku a následně 23. března v Kině Sušice. Půlhodinový snímek, který popisuje vliv odvodnění krajiny na její fungování, ukázal svět mokřadů skrze unikátní záběry ze Šumavy.
Dokument se vymyká klasické formě filmů o přírodě. Vyprávěný příběh vody je poskládaný ze záběrů divokých šumavských mokřadů, archivních snímků z dob odvodňování a současné krajiny s vysušenými mokřady. Na netradičním hudebním doprovodu spolupracovala zpěvačka Lenka Dusilová s producentem Petrem Ostrouchovem.
Vzniklo tak skutečně originální dílo, ve kterém hovoří především obrazy přírody, podkreslené jemným hudebním doprovodem. Rozmanité záběry prací na obnově mokřadů, vzácných rostlin a zvířat popisují proces návratu vody a života do člověkem narušené krajiny.
Film tak vypráví o tom, jakým způsobem voda oživuje krajinu a jakou roli v tom hrají právě mokřady a přirozená vodní síť.
„Rádi bychom filmem přispěli do celospolečenské debaty týkající se častých období sucha nebo naopak povodní. Jedno z řešení těchto problémů totiž spočívá v oživení přirozených vodních spojení v krajině, potočních niv a mokřadů. Dalším důležitým prvkem je vysvětlit nastupující generaci, proč v Národním parku Šumava mokřady chráníme a ty poškozené se snažíme obnovit,“ říká Lukáš Linhart z Oddělení vod a mokřadů Správy NP Šumava.
Celý průběh natáčení byl koordinován s botaniky, ornitology a zoology z národního parku tak, aby přítomnost filmaře měla minimální dopad na vzácné druhy.
Trailer filmu je k dispozici zde: https://youtu.be/pEnMJKe96nU
Zdroj: tisková zpráva projektu LIFE for MIRES