Po ukončení každého projektu hodnotí Evropská komise a národní kontaktní místa jeho význam nejen pro příslušný stát, ale i pro celou Evropu. Hodnocení dokončených projektů probíhá na základě předem daných kritérií, kterými jsou přínos k okamžitému a dlouhodobému zlepšení životního prostředí, ekonomiky a společnosti, stupeň inovace a přenositelnosti, relevance pro politiku a nákladová efektivita.
Nejúspěšnější projekty LIFE se pak střetnou jako finalisté v soutěži o ceny LIFE, a to ve třech kategoriích: ochrana přírody, životní prostředí a opatření v oblasti klimatu. Ocenění získají ty nejinovativnější, nejinspirativnější a nejefektivnější projekty. Vítěze vybírá odborná porota a vyhlašuje je v den slavnostního ceremoniálu, který se koná během Zeleného týdne EU – největší evropské akce v oblasti životního prostředí.
Navíc je udělována speciální cena – Cena občanů LIFE – která umožňuje široké veřejnosti hlasovat pro vybraný projekt online.
A vítězové cen LIFE pro rok 2022?
LIFE pro přírodu
LIFE-KEDROS – zlepšení stavu ochrany a odolnosti cedrových lesů na Kypru ohrožených změnou klimatu
LIFE za životní prostředí
LIFE – Clean Sea LIFE – zvyšování povědomí o snižování množství mořských odpadků na italském pobřeží
Cena LIFE za opatření v oblasti klimatu
LIFE VinEcoS – zvýšení biologické rozmanitosti na vinicích v Sasku-Anhaltsku v Německu, kvůli jejich větší odolnosti vůči důsledkům změn klimatu
CENA OBČANŮ LIFE
V soutěži LIFE Citizens‘ Prize hlasovala také veřejnost pro svůj oblíbený projekt. Tím se stal projekt Clean Sea LIFE. Lidové hlasování ocenilo osvětové akce, které pomohly snížit množství mořského odpadu v italských pobřežních oblastech.
CENA LIFE A NATURA 2000
Cenu LIFE a Natura 2000 získal projekt LIFE to alvars. Projektový tým obnovil 2 500 hektarů alvárských pastvin v Estonsku, což je zhruba 25 % celosvětového počtu, odstraněním lesních porostů a lesů, které se na těchto místech samovolně vyvinuly.
Další finalisté v oblasti:
OCHRANA PŘÍRODY
LIFE RE-Vultures – o ochraně supů bělohlavých a černých v Bulharsku a severovýchodním Řecku
LIFE Roseate Tern – o zlepšení podmínek pro hnízdění nejvzácnějšího evropského mořského ptáka v hlavních koloniích v Irsku a Spojeném království
LIFE for Minuartia – o záchraně kvetoucí rostliny Minuartia smejkalii před vyhynutím v Česku
ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
LIFE EcoSens Aquamonitrix – o návrhu přenosného monitorovacího řešení pro evropský vodní sektor
LIFE Fit for REACH – o pomoci podnikům v pobaltských státech při nakládání s chemickými látkami a náhradními nebezpečnými látkami
LIFE No_Waste – o oživení znehodnocené půdy ve třech bývalých těžebních lokalitách v Portugalsku
CLIMATE ACTION
LIFE-DIADEME – o demonstraci úspory energie díky adaptivnímu systému pouličního osvětlení v Itálii
LIFE – DoppelPlus – o pomoci domácnostem s nízkými příjmy v rakouském Tyrolsku
LIFE Clinomics – o zvýšení odolnosti území a ekonomik vůči změně klimatu v Katalánsku ve Španělsku