Co je to Den pro rašeliniště?
Tyto dobrovolnické akce jsou věnované práci na odvodněných šumavských mokřadech a organizují je zaměstnanci národního parku jako nedílnou součást dlouhodobého Programu revitalizace šumavských rašelinišť a mokřadů. Práce dobrovolníků je pro nás velmi důležitá a díky projektu LIFE for MIRES pořádáme tyto akce v průběhu celého léta a podzimu.
Co s námi zažijete?
V první části dobrovolnického setkání s Vámi pracujeme na lokalitách, kde mokřady obnovujeme. Nosíme stavební materiál určený ke konstrukci revitalizačních hrázek na odvodňovacích kanálech, občas v nepřístupných místech hrázky rovněž stavíme, přenášíme mokřadní vegetaci nebo upravujeme terén a odtok vody navádíme do původních směrů. Cílem je navrátit vodu do míst, kde v minulosti bývala, ale následkem odvodnění zmizela. Po práci se vydáváme do nepoškozených mokřadů, abychom si při exkurzi ukázali jak mokřady fungují, jak na Šumavě vznikla rašeliniště, proč jsou mokřady v krajině důležité a jaká pozitiva přináší jejich obnova člověku.
Jaká je práce na Smrkovém vrchu?
Rašelinný les, který jsme loni revitalizovali, se rozkládá pod Smrkovým vrchem nedaleko Rokyteckých slatí. Bude potřeba doplnit obsyp příčných přehrázek, doladit odtoky a možná se dostaneme i k stavbě dřevěné hrázky.
Sraz: 9.00 hod. na parkovišti Velký Bor (https://mapy.cz/VelkyBor)
Přihlášení: Pokud se chcete akce zúčastnit, napište nám na email lukas.linhart@npsumava.cz.
Kapacita: 15
Trasa odpolední exkurze je 7 km dlouhá.
Vzhledem k délce a náročnosti trasy je doporučený minimální věk zúčastněných dětí 8 let.