Na Ministerstvu životního prostředí se nedávno uskutečnil v rámci integrovaného projektu LIFE COALA diskusní kulatý stůl k tvorbě regionálních adaptačních strategií. Cílem setkání byla výměna zkušeností s tvorbou a implementací strategií adaptace na změnu klimatu. Účastníky byli vlastníci takového strategického dokumentu i jejich zpracovatelé, a to na úrovni krajů, ORP, mikroregionů, místních akčních skupin i dobrovolných svazků obcí.
„Těší nás ochota účastníků sdílet zkušenosti s námi na ministerstvu a pomoci tak vytvořit metodickou pomůcku, která by skutečně pomohla a podpořila vznik dalších nových adaptačních strategií. V tuto chvíli mají adaptační strategii zpracovanou pouze čtyři kraje a 33 ORP. Jako nejčastější překážky jsou uváděny nedostatečné finanční zdroje a chybějící metodický pokyn. Na oba problémy se snažíme postupně na MŽP reagovat. Nastavit správně proces adaptace v ČR je pro nás prioritou“ uvedla náměstkyně člena vlády Mgr. Eva Volfová.
O tom, že klimatická změna postupuje rychleji, než seš očekávalo, přesvědčil účastníky ve své přednášce klimatolog ČHMÚ Radim Tolasz. Přítomní se seznámili s nově vznikajícím klimatickým scénářem připraveným modelem ALADIN-CLIMATE/CZ pro území České republiky. „Na základě modelu ALADIN jsme připravovali náš první scénář již v roce 2010 a dnes vidíme velkou shodu predikovaného průběhu teplot a srážek s reálným průběhem teplot a srážek v České republice. Model Aladin velice dobře postihuje specifika na území ČR a dnes už je i velmi detailní “ vysvětlil mimo jiné Radim Tolasz.
Zástupci firmy ASITIS představili výstupy z dokončené analýzy regionálních strategií adaptace na změnu klimatu. V analýze byla získána data o zpracovaných a rozpracovaných strategických dokumentech v ČR řešících problematiku změny klimatu a také důvody, které brání pořízení těchto strategických dokumentů. Podrobně byly analyzovány vybrané regionální strategie a připravena doporučení využitelná pro koordinaci adaptačních strategií na různých úrovních (národní, regionální či lokální). To vše by měla posloužit k vytvoření zmiňované pracovní pomůcky pro tvorbu adaptačních strategií na regionální úrovni.
V druhé polovině průběhu kulatého stolu byli účastníci rozděleni do pěti menších skupinek. Doporučení z těchto jednotlivých seskupení budou dalším podkladem pro vznik metodické pomůcky, která by měla být dokončena během března. Ministerstvo životního prostředí poté chystá ještě jeden seminář, tentokrát otevřený všem účastníkům, kteří plánují zpracování vlastní adaptační strategie.