Evropská komise schválila 171 nových projektů v celé Evropě v rámci programu LIFE na ochranu životního prostředí a klimatu v hodnotě více než 396 milionů eur. Úspěšné projekty byly vybrány z více než 751 žádostí, které byly předloženy v rámci výzvy k předkládání návrhů LIFE 2022. Mezi 171 vybranými projekty byly také čtyři z České republiky, a to v oblastech Příroda a biologická rozmanitost, Životní prostředí a účinné využívání zdrojů, Správa a informace o klimatu a Přechod na čistou energii.
Příroda a biologická rozmanitost
LIFE in Salt Marshes – Komplexní ekologická obnova degradovaných a zanikajících slanisek v moravské Panonii
Masarykova univerzita a její partneři řeší problém degradace a diverzity biotopů osmi lokalit lučních mokřadů soustavy Natura 2000. Stromové populace ubývá v předmětech ochrany, stejně jako výskyt biotopů vnitrozemských slaných luk (VSM), kterých neustále ubývá. Podrobnou pilotní analýzou a opatřeními na konkrétních lokalitách konsorcium obnoví nejméně 20 ha luk, což odpovídá přibližně 28 fotbalovým hřištím.
Životní prostředí a účinné využívání zdrojů
LIFE 4 ZOO – Hospodaření s vodními zdroji v návštěvnických areálech – technologie recirkulace vody FIT4USE
V městských zoologických zahradách se stává naléhavým problémem nadměrná spotřeba vody vedoucí k nadměrné potřebě čištění odpadních vod. Následný nedostatek vody způsobuje zoologickým zahradám i další potíže. Projekt proto bude řešit především dva problémy s nimiž se zoologické zahrady potýkají – velká spotřeba vody a nízká odolnost vůči jejímu nedostatku.
Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně
LIFE ClimArchiBase – Klimatická vzdělávací platforma pro odborníky v oblasti architektury a nemovitostí
České konsorcium vytvoří v rámci projektu ClimArchiBase klimatickou vzdělávací platformu pro odborníky v oblasti architektury a nemovitostí. Cílem týmu je poskytovat průběžné vzdělávání v oblasti uhlíkově neutrálních budov a zajistit navrhování a realizaci projektů udržitelných budov, které podporují zmírňování dopadů na životní prostředí a přizpůsobování se změně klimatu.
Přechod na čistou energii
LIFE (RePower the Regions) – Ambiciózní a inkluzivní plány čisté energie pro regiony s přechodem na novou energetiku
Tým, který vyvíjí a realizuje tento projekt, pomáhá regionům ve střední a východní Evropě urychlit proces dekarbonizace. Konsorcium se skládá z devíti zemí (Bulharsko, Česko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Ukrajina), a jeho cílem je vyvinout modely pro realizaci inkluzivních a regionálních plánů čisté energie. Realizují se holistická řešení, jako jsou místní a komunitní iniciativy v oblasti obnovitelných zdrojů energie.