V loňském roce oslavil program LIFE 32 let financování projektů na zlepšení životního prostředí a klimatu a poskytl více než 380 milionů EUR na 133 nových standardních akčních projektů a 233 milionů EUR na 12 stěžejních strategických projektů. Projekty LIFE dosáhly v uplynulých dvanácti měsících významných úspěchů a získaly celou řadu ocenění a uznání v médiích. Zde jsou některé z nejvýznamnějších událostí roku 2024.
Do španělských lesů se například vrací jedna z nejvzácnějších koček na světě. Rys iberský byl oficiálně přeřazen na Červený seznam ohrožených druhů IUCN z kategorie ohrožený na zranitelný. Díky práci projektů LIFE v posledních 20 letech se tyto kočky rozšířily do nových oblastí ve Španělsku a Portugalsku. Nejnovější z projektů, LIFE LynxConnect, se snaží o další zvýšení populace, genetické rozmanitosti a rozšíření rysa iberského. Přestože jsou zvířata stále v ohrožení, účastníci projektu označili tuto novinku za „největší obnovu kočičího druhu, jaké kdy bylo díky ochraně přírody dosaženo“.
V rámci úsilí o záchranu další kočky, tentokrát skotské divoké kočky, se narodila dvě koťata-první, která se ve Skotsku narodila mimo zajetí po více než pěti letech. Následovalo vypuštění 19 divokých koček v Cairngorms v rámci projektu obnovy SWAforLife financovaného programem LIFE. Zprávu o narození koťat přinesl britský deník Guardian. Guardian rovněž přinesl podrobnosti o dalším projektu, LIFE PINNARCA, který se snaží zachránit před vyhynutím mušle ušlechtilé-druh obřích středomořských škeblí.
Za svou práci byly oceněny i projekty v dalších částech Evropy. Projekt LIFE MIRES ESTONIA obnovil téměř 6 000 ha mokřadů chráněných podle směrnice EU o stanovištích a zařadil se mezi projekty LIFE, které získaly ocenění v rámci prestižních evropských cen Natura 2000. Mezi další patří projekt pilotující výrobu krmiva pro zvířata na bázi hmyzích bílkovin s využitím bioodpadu (LIFE Waste2Protein) a projekt bojující proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí (Life+ Nature Guardians). Mezi dalšími vítězi byl projekt zaměřený na obnovu řeky Isar a jejích záplavových oblastí v Německu (LIFE Flusserlebnis Isar) a ve zvláštní kategorii oceňující zásadní roli čisté vody v životě lidí v Evropě zvítězil projekt Freshabitat LIFE IP, který obnovuje sladkovodní biotopy ve Finsku.
Velkou pozornost získal také způsob modernizace neefektivních domů, který snižuje jejich energetickou náročnost a činí z nich teplejší místa k životu. Přístup Energiesprong využívá k rychlé modernizaci stávajících budov prefabrikované izolované stěnové a střešní panely spolu s tepelnými čerpadly a solárními panely. Pomocí přístupu Eneriesprong, který letos získal prestižní ocenění Gold World Habitat Award, bylo dosud v Evropě a Severní Americe modernizováno více než 10 000 domů. Tento přístup uplatňuje při své práci na řešení energetické účinnosti a energetické chudoby v Evropě několik projektů LIFE, včetně LIFE Giga Regio Factory, LIFE EP-0 a LIFE COSME RENO,
Nizozemský král Willem-Alexander se při návštěvě zařízení na výrobu ekologického vodíku v nizozemském Utrechtu seznámil s tím, jak by vozidla na vodíkový pohon mohla přispět k revoluci v těžké dopravě. Při této příležitosti slavnostně otevřel nový elektrolyzér na výrobu ekologického vodíku, který je součástí projektu LIFE NEW HYTS zaměřeného na zavádění nákladních a dalších velkých vozidel na vodíkový pohon.
Král však nebyl jedinou významnou osobností, která viděla projekty financované z programu LIFE v praxi. Španělský premiér Pedro Sánchez navštívil budovu Impulso Verde ve španělské Galicii, první veřejnou budovu v regionu, která byla postavena výhradně z místního dřeva. Budova byla postavena v rámci projektu LIFE Lugo + Biodinámico, který rozvíjí novou strategii udržitelného rozvoje měst prostřednictvím využití místního dřeva.
Belgický premiér Alexander De Croo navštívil společnost Trotec ve Veurne v Belgii, aby se seznámil s jejím projektem LIFE F3, jehož cílem je přeměna potravinového odpadu na vysoce kvalitní krmivo pro zvířata.
Recyklace jiného druhu odpadu-vody splachované v hotelích-přitáhla pozornost celoevropské zpravodajské televize Euronews. Hovořili s vedoucím kempu v jižní Francii, který se zapojil do projektu LIFE WAT’SAVEREUSE, jenž hledá způsoby, jak znovu využít odpadní vodu, aby se snížil dopad cestovního ruchu na napjaté zásoby vody. Ve vysílání byl také představen příspěvek projektu LIFE SPARC k řešení dalšího problému souvisejícího s vodou – s povodněmi. Po ničivých záplavách na začátku zimy v mnoha částech Evropy se reportáž zabývala tím, jak projekt využívá bahnité pláně a bažiny, aby pomohl zpomalit vodu v řece Šeldě v belgickém regionu Flandry a zabránil tak povodním.
Projekty LIFE se v průběhu roku účastnily také některých klíčových akcí. V dubnu LIFE-IP Cmartlife, LIFE Waste to Resources IP a LIFE PlasPLUS sdílely podrobnosti o své práci na Světovém fóru oběhového hospodářství 2024 v Belgii. Na festivalu New European Bauhaus v Bruselu se 3 projekty LIFE-LIFE BauhausingEurope, LIFE Be-WoodEN a More LIFE 2 Level(s) – zúčastnily satelitních akcí.
Program LIFE rovněž uspořádal dvě zasedání na téma Green Assist a workshop představující projekty programu LIFE blízké trhu na listopadové akci Pollutec 2024 v Paříži. Projekty LIFE se zúčastnily i konference ECEEE, Světových dnů udržitelné energie a Udržitelná místa.
Zdroj: CINEA