Velkého úspěchu dosáhl český projekt LIFE Tree Check, který se dostal do každoročního finále Občanské ceny #LIFEAwards24, kterou od roku 2006 uděluje Evropská komise nejinovativnějším, nejinspirativnějším a nejefektivnějším projektům z programu LIFE.
O vítězi rozhoduje svými hlasy široká veřejnost. Který projekt z devíti nominovaných ji nejvíce zaujal, bude jasné na vyhlášeni v den slavnostního ceremoniálu, který se koná 30. května 2024 v Bruselu v rámci Zeleného týdne EU.
Uspět v takové konkurenci nebude jednoduché. Soupeřem budou zajímavé projekty, jako například LIFE Ad’Apto – Deset iniciativ pružného řízení pobřeží, LIFE GreenShoes4All – Inovativní ekologická obuv, která řeší nadměrné množství odpadu a emisí CO2 v obuvnickém průmyslu, LIFE Planet Farms – Inovativní úprava vzduchu, hydroponické zavlažování a automatizované systémy pro první průmyslovou vertikální farmu v EU nebo LIFE Waste2Protein – Pilotní zařízení na výrobu hmyzího proteinu z bioodpadu jako udržitelné alternativy k rybí a sójové moučce pro krmení zvířat.
Projekt LIFE Tree Check proběhl v letech 2018–2022 a především pomáhal městům nastavit si systémová opatření vůči tepelnému ostrovu a přehřívání, které způsobuje velká koncentrace budov, lidí, aut, množství asfaltových a betonových ploch a nedostatek zeleně a vody. V takovém prostoru se klimatické extrémy, jako jsou vlny horka, projevují mnohem výrazněji než kdekoli jinde.
Jednalo se o první velký projekt LIFE v České republice zaměřený na klimatickou změnu. Nadace Partnerství byla vedoucí partner sedmičlenného středoevropského konsorcia. Hledala nástroje, jak téma komunikovat s veřejností a obcemi. Cílem bylo, aby municipality téma řešily komplexně a nastavovaly si systémová opatření. Tak, aby se adaptační opatření propisovala do všech investičních projektů, do péče o majetek a veřejná prostranství a obecného řízení obce. Jedním z výsledků projektu je například software, který pomáhá modelovat chladicí funkci zeleně pro konkrétní území a porovnávat jednotlivé investiční modely. Využijí jej projektanti, architekti, urbanisti, správci zeleně i městské dodavatelské firmy. Mobilní aplikace Tree Check zase umožňuje hravou formou u stromů spočítat jejich chladicí efekt a jiné klimatické přínosy.
Cena #LIFEAwards24 již byla oficiálně spuštěna na webových stránkách www.lifeawards.eu a hlas pro český projekt nebo některý jiný z devíti projektů je možné poslat až do 30. 5. 2024.
Finalisté #LIFEAwards24
LIFE Ad’Apto – Deset iniciativ pružného řízení pobřeží
LIFE AQPOM – Opatření na ochranu orla skalního v Lotyšsku
LIFE Flusserlebnis Isar – Obnova řeky Isar a jejích záplavových oblastí v oblasti údolí řeky Isar
LIFE GreenShoes4All – Inovativní ekologická obuv, která řeší nadměrné množství odpadu a emisí CO2 v obuvnickém průmyslu
LIFE Planet Farms – Inovativní úprava vzduchu, hydroponické zavlažování a automatizované systémy pro první průmyslovou vertikální farmu v EU
LIFE TreeCheck – Zelená infrastruktura minimalizující efekt městského tepelného ostrova
LIFE UrbanStorm – Vývoj udržitelných a klimaticky odolných systémů hospodaření s dešťovou vodou ve městech pro severské obce
LIFE Waste2Protein – Pilotní zařízení na výrobu hmyzího proteinu z bioodpadu jako udržitelné alternativy k rybí a sójové moučce pro krmení zvířat
Strážci přírody Life+ – Zlepšení ochrany životního prostředí zvýšením účinnosti a efektivity opatření proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí