Založení nové populace rysa ostrovida v biosférické rezervaci Pfalzský les, podpora zemědělství pomocí hi-tech biostimulátorů a pomoc jednomu z největších evropských měst přizpůsobit se změně klimatu. To jsou vítězné projekty vyhlášené v rámci prestižních výročních cen EU LIFE.
Vítězové byli vybráni ze stovek projektů LIFE v celé EU, které podpořily evropský program Green Deal a které skončily během posledních dvou let. Oceněny byly vynikající výsledky ve třech kategoriích: ochrana přírody, životní prostředí a opatření v oblasti klimatu.
Na slavnostním předávání hybridních cen, které se konalo v rámci Evropského zeleného týdne, poblahopřál všem projektům, které se dostaly do finále, evropský komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius. „Rozsah a kvalita projektů LIFE podtrhují odhodlání občanů všech členských států EU podporovat Zelenou dohodu,“ řekl. „Vzhledem k tomu, že se stále více zaměřujeme na potřebu energetické soběstačnosti, je program LIFE důležitější než kdy jindy. Pokud investujeme do přírody, investujeme do naší budoucí potravinové a energetické bezpečnosti. Letošní inspirativní finalisté ukazují, co lze udělat pro ochranu přírody a životního prostředí a pro přijetí opatření v oblasti klimatu.“
Letošní vítězové
Cenu LIFE za životní prostředí získal projekt „LIFE Plants for Plants“, který vyvinul nové rostlinné „biostimulátory“ pro konvenční zemědělství. Tým pracující v šesti evropských zemích vyrobil a otestoval tři nové biostimulátory, které šetří vodu, snižují množství fungicidů a fosforu a zvyšují odolnost plodin vůči změně klimatu a různým chorobám.
Cenu LIFE Nature Award, která oceňuje vynikající projekty zaměřené na ochranu a obnovu evropské přírody, získal projekt „LIFE Luchs Pfälzerwald“ za reintrodukci rysa ostrovida v biosférické rezervaci Pfalzský les. Projekt založil prosperující populaci rysů v jihozápadním Německu tři století poté, co z oblasti zmizeli. Znamenalo to vypuštění 20 rysů do volné přírody a sledování jejich migrace a rozmnožování. Výzvou bylo také zvýšení akceptace rysa v Pfalzském lese ze strany veřejnosti. Díky zapojení všech zainteresovaných stran zavedly regiony Alsaska a Lotrinska poradenství a pomoc pro majitele hospodářských zvířat. Zúčastněné strany, zejména myslivci, pastevci a další majitelé hospodářských zvířat, spolupracovaly prostřednictvím národních a přeshraničních „setkání rysího parlamentu“. Nově založené centrum pro rysy a vlky v Porýní-Falci pak zajišťuje pokračování prací v rámci projektu i po jeho skončení.
Cenu LIFE za opatření v oblasti klimatu získal projekt „LIFE METRO ADAPT“ za posílení strategií a opatření pro přizpůsobení se změně klimatu v Miláně, s využitím vodohospodářských a přírodních řešení k zavedení udržitelných odvodňovacích systémů a předcházení riziku povodní v městských oblastech.
Cenu občanů LIFE, která byla udělena na základě veřejného hlasování na internetových stránkách, získal projekt „LIFE TECMINEEN“, který byl iniciován ve Španělsku a zaměřuje se na zlepšení postupů obnovy v těžebních oblastech Středomoří z hlediska environmentální, technické a sociální udržitelnosti.
Porota ocenila všechny vítězné projekty za jejich mimořádný přínos k environmentálnímu, ekonomickému a sociálnímu pokroku a za prokázání vynikajícího dopadu, opakovatelnosti, politického významu, přeshraniční spolupráce a nákladové efektivity.
Oceněno bylo také pět dalších finalistů:
V oblasti ochrany přírody:
LIFE IAS Free Habitats: zlepšení a udržení stavu ochrany tří nejvzácnějších a nejzranitelnějších typů přírodních lesních a lučních stanovišť v Bulharsku.
LIFE Lech: zachování přirozené dynamiky říčního systému řeky Lech a okolní lužní krajiny v Rakousku a Německu.
V oblasti ochrany životního prostředí:
LIFE-FOODWASTEPREV: změna postoje k plýtvání potravinami v Maďarsku prostřednictvím kampaně na předcházení plýtvání potravinami.
V oblasti ochrany klimatu:
LIFE Peat Restore: snižování emisí CO2 obnovou degradovaných rašelinišť v severoevropských nížinách.
U-MOB LIFE: vytvoření evropské sítě pro udržitelnou mobilitu na univerzitách, která má 85 členů z 11 zemí.