Nakládání s pesticidy, ztráta biologické rozmanitosti a ochrana ohrožených druhů i opylovačů byly hlavními tématy jednání evropských a mezinárodních entomologů a vedoucích projektů LIFE na XII. evropském entomologickém kongresu (ECE23). Reprezentativního setkání se zúčastnilo přibližně tisíc odborníků, včetně zástupců několika úspěšných projektů LIFE.
Kongres se zabýval širokou škálou témat souvisejících s entomologií, včetně ochrany hmyzu a jeho stanovišť v celé Evropě. V této souvislosti se hodně mluvilo také o pozoruhodných výsledcích projektů LIFE a jejich dopadů v terénu.
„Toto setkání bylo vynikajícím fórem pro výměnu informací o nejnovějších pokrocích v oboru, včetně biologické rozmanitosti a ochrany přírody,“ říká Gustavo Becerra Jurado, zástupce LIFE na ECE23. „Také program LIFE významně přispěl k živým a inspirativním diskusím sdílením zkušeností nashromážděných při realizaci řady projektů. Podporou aktivního zapojení vědecké komunity pomáhá program LIFE řešit hlavní hrozby pro rozmanitost hmyzu.“
Na mezinárodním kongresu zanechal stopu i český projekt CZ-SK SOUTH LIFE, jehož hlavním cílem je zlepšení nepříznivého stavu ochrany 11 prioritních stanovišť a 3 prioritních druhů v evropsky významných lokalitách v Jihočeském kraji a na jižním Slovensku. Předměty ochrany, hořeček mnohotvarý český, brouk páchník hnědý a střevlík Menetriesův, jsou v nepříznivém stavu v důsledku dlouhodobé absence managementu lokalit, nevhodného managementu či expanze invazních druhů rostlin.
Projekty LIFE, které se na akci prezentovaly, se lišily z hlediska cílových druhů a oblastí. Například zmíněný projekt CZ-SK SOUTH LIFE a LIFE Responsible Sourcing se zaměřují na ochranu stanovišť i druhů, projekty LIFE PollinAction, LIFE Wild Bees a LIFE4POLLINATORS řeší zlepšení ochrany opylovačů v oblasti Středomoří a ve Francii.
LIFE SOS Crau Grasshopper se zabývá ochranou ohrožených endemických druhů v nížině Crau a jejich přirozeného prostředí. Podobně i další účastníci, LIFE SPAN, LIFE BEETLES a LIFE Rosalia, zkoumají a uplatňují osvědčené postupy ochrany ohrožených brouků, saproxylických druhů a jejich stanovišť a zároveň zvyšují povědomí a sdílejí své znalosti a výsledky s místními zúčastněnými stranami.
„Je to významné setkání vhodné k navazování kontaktů, k prezentaci projektů,“ říká o akci Manuela Giovanetti, jedna z partnerek LIFE4POLLINATORS. „Snažíme se zvýšit povědomí veřejnosti a zúčastněných stran o životním stylu opylovačů a jejich významu pro zapojení zemědělců do pilotních aktivit. Zájem o náš stánek určitě pomohl v šíření informací o samotném projektu, ale také ve sdílení zkušeností s kolegy, kteří jsou stejně zapojeni do dalších projektů LIFE.“
ECE23 byl pro program LIFE skvělou příležitostí, jak navázat kontakt s entomology a dalšími odborníky pracujícími v této oblasti. Projekty programu LIFE, které se na akci prezentovaly, jsou důkazem, že aplikovaný výzkum a ad hoc akce mají vliv na budoucnost ohrožených druhů a opylovačů.
Zdroj: CINEA
FOTO: CINEA
Projekt programu LIFE – CZ–SK SOUTH LIFE /Optimalizace zajišťování managementu lokalit soustavy Natura 2000/ – je mezinárodní projekt zaměřený na péči o 11 prioritních stanovišť, 3 prioritní druhy v celkem 55 evropsky významných lokalitách v Jihočeském kraji a na jižním Slovensku. Cílem je především záchrana několika druhů ohrožených rostlin a živočichů – hořečka mnohotvarého českého, páchníka hnědého a střevlíka Menetriesova, jejichž stavy jsou v nepříznivém stavu v důsledku dlouhodobé absence managementu lokalit, nevhodného managementu nebo expanze invazních druhů rostlin. Snahou projektového týmu je na konci projektového období v roce 2024 zvětšit populaci hořečku a rozšířit biotop druhu o 8,8 ha, zajistit vhodná stanoviště a zvětšit populaci páchníka a zvětšit populaci druhu a rozšířit biotop o 20 ha v případě střevlíka.